Zmodyfikowany art. 25 kodeksu pracy zawiera nowe regulacje w zakresie zawierania umów na okres próbny. Klienci naszego biura księgowego PRWT pytają jak obecnie wygląda kwestia zawierania umów na okres próbny.
Umowę o pracę na okres próbny pracodawcy zawierają w celu sprawdzenia kwalifikacji zawodowych pracownika i możliwości jego zatrudnienia przy wykonywaniu danego rodzaju pracy. Umowę taką zawiera się na okres nieprzekraczający trzech miesięcy. Należy jednak zwrócić uwagę na wprowadzone odrębności w zakresie okresu na jaki zostaje zawarta ta umowa ze względu na okres na jaki ma zostać zawarta w przyszłości umowa na czas określony. Okres ten wynosi:
1 miesiąc, gdy zamiarem jest zawarcie umowy na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
2 miesiące, gdy zamiarem jest zawarcie umowy na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.
Dodatkowo nowym rozwiązaniem jest możliwość uzgodnienia między stronami, ze umowa przedłuża się o czas urlopu oraz o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeśli takie nieobecności wystąpią. Ponadto strony mogą również jednorazowo wydłużyć o maksymalnie jeden miesiąc w umowie okres na jaki zawarto umowę ( dotyczy umów zawartych na 1 miesiąc lub 2 miesiące). Usunięta została natomiast regulacja przewidująca możliwość ponownego zatrudnienia tego samego pracownika na podstawie umowy na okres próbny po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy.
Zmodyfikowany art. 25 kodeksu pracy zawiera nowe regulacje w ...
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi na mocy ustawy z dnia 9 marca 2023 ...