Posiłki dla pracowników a podatek PIT

Pracodawcy poszukują coraz atrakcyjniejszych benefitów pracowniczych. Popularną opcją staje się gwarantowanie pracownikom posiłków nie tylko w formie zakładowych stołówek, ale także wirtualnych kart płatniczych, na które pracodawca przelewa środki, a pracownik może zakupić dowolny posiłek, ale także bonów o określonym nominale pieniężnym służących do zapłaty za artykuły niekoniecznie spożywcze w wybranych sklepach.

Klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie zainteresowani urozmaiceniem swojej oferty benefitowej pytają jak wygląda kwestia opodatkowania tego rodzaju świadczeń przekazywanych pracownikom.

Generalnie przychody ze stosunku pracy (niezależne od formy pieniężna/ niepieniężna) podlegają opodatkowaniu. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje jednak pewne wyjątki, w których podatek nie jest należny:

1) wartość otrzymanych przez pracownika od pracodawcy bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych (art. 21 ust. 1 pkt. 11b ustawy).

W przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy jest mowa o napojach i posiłkach profilaktycznych wydawanych przez pracodawcę pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. Chodzi tu np. o pracę w zimnym lub gorącym środowisku pracy. Jeśli zatem posiłki zapewniane przez pracodawcę są posiłkami regeneracyjnymi, wówczas  ich wartość podlega zwolnieniu z opodatkowania. Jeśli natomiast pracodawca chce zapewnić pracownikom posiłki niezależnie od tego, w jakich pracują warunkach, wówczas wartość takich świadczeń nie będzie zwolniona z opodatkowania. 

2) wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi; (art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy)

Co do zasady, środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlegają zwolnieniu, ale nie w przypadku bonów i talonów o czym mowa wprost w powołanym przepisie.

Możliwość zastosowania zwolnienia z podatku zależy zatem od konkretnej sytuacji. Należy również zwrócić uwagę na kwestie dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne od świadczeń otrzymanych przez pracowników. O tym przeczytają Państwo w kolejnym wpisie na naszym blogu.

Czytaj także: Posiłki dla pracowników a ZUS

Jeżeli masz problemy w zakresie prawa pracy lub spraw kadrowych, albo księgowych i nie wiesz jak interpretować przepisy prawne lub po prostu masz problemy prawne związane z działalnością jaką prowadzisz zapraszamy do jednego z naszych biur w Warszawie lub w Krakowie.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Nasze biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Cena usług księgowych w Krakowie
Cena usług księgowych w Krakowie

Ile kosztuje księgowość w naszym biurze rachunkowym w Krakowie? Jaki jest cennik usług ...

26 lipca 2024
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach cz. 5
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach cz. 5

Jakie kwalifikacje powinna posiadać księgowa, ...

25 lipca 2024
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4

Jak znaleźć tanie i dobre biuro ...

22 lipca 2024
WIĘCEJ