Odprawa pośmiertna – zwolnienie z podatku PIT

Klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie pytają czy możliwe jest zwolnienie od opodatkowania odprawy pośmiertnej określonej w przepisach kodeksu pracy.

Przesłanki oraz krąg osób uprawnionych do odprawy pośmiertnej po zmarłym pracowniku określa art. 93 Kodeksu pracy. Pojawia się jednak pytanie jak traktowana jest taka odprawa w ujęciu podatkowym, czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na to pytanie odpowiedź znajdziemy w art. 21 ust. 1 pkt. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli mówimy o odprawie w kwocie wynikającej z przepisów kodeksu pracy (art. 93 k.p.) to wartość tej kwoty jest zwolniona z podatku. Należy jednak pamiętać, że nieco inaczej mogłoby być w przypadku, gdyby pracodawca przewidział w innych (pozakodeksowych) regulacjach możliwość przyznania odprawy w wyżej wysokości, wówczas każdy przypadek należałoby przeanalizować pod względem podatkowym.

Czytaj także: Odprawa pośmiertna – problem praktyczny.

Jeżeli masz problemy w zakresie prawa pracy lub spraw kadrowych, albo księgowych i nie wiesz jak interpretować przepisy prawne lub po prostu masz problemy prawne związane z działalnością jaką prowadzisz zapraszamy do jednego z naszych biur w Warszawie lub w Krakowie.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Nasze biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Audyt księgowy i prawny spółki
Prawo spółek handlowych, nabycie udziałów lub akcji a wady przedsiębiorstwa spółki, audyt księgowy i prawny spółki

Czy sprzedający ...

11 lipca 2024
Księgowi w Krakowie, księgowi w Warszawie
Księgowi w Krakowie, księgowi w Warszawie

W Warszawie oraz w Krakowie księgowi świadczą usługi księgowe:

– w ...

8 lipca 2024
Usługi księgowe – w pytaniach i odpowiedziach
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach cz. 2

Czy umowa z księgową lub ...

4 lipca 2024
WIĘCEJ