Zagraniczna delegacja a święto

Zagraniczne delegacje pracowników są dziś stosowane powszechnie. Wśród licznych zagadnień i wątpliwości związanych z tą tematyką, jeden z klientów naszego biura księgowego PRWT przedstawił bardzo ciekawą i praktyczną sytuację:  W czasie od 2 do 5 maja, jeden z pracowników naszego klienta będzie przebywał na zagranicznej delegacji. W Polsce w tym czasie będzie święto państwowe 3 maja, a więc dzień  ustawowo wolny od pracy. Czy w takim przypadku pracownik, który w dniu 3 maja będzie przebywał i świadczył pracę za granicą (gdzie dzień ten nie jest świętem) będzie uprawniony do odbioru dnia wolnego w zamian za święto 3 maja obchodzone w Polsce?

Tak, pracownik świadcząc pracę poza granicami kraju w dniu, który jest w Polsce świętem zachowuje prawo do innego dnia wolnego na podstawie art. 15111 par. 1 pkt. 2 kodeksu pracy. W tym przypadku nie ma żadnego znaczenia, czy dzień będący świętem w Polsce jest również uznawany za święto w kraju, w którym przebywa pracownik zatrudniony przez polskiego pracodawcę.

Badania lekarskie pracownika- problem praktyczny
Badania lekarskie pracownika – problem praktyczny

Wszyscy klienci Biura Księgowego PRWT zatrudniający pracowników doskonale wiedzą o konieczności posiadania ...

12 kwietnia 2024
Forma przekazywania dokumentów pracownikowi
Forma przekazywania dokumentów pracownikowi

Pracodawcy, w tym klienci naszego biura księgowego PRWT zobowiązani są do przekazywania pracownikom informacji ...

15 marca 2024
Równoważny system czasu pracy - pytania praktyczne
Równoważny system czasu pracy – pytania praktyczne

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na kilka pytań najczęściej zadawanych przez klientów ...

2 lutego 2024
WIĘCEJ