Wyrok sądu, a nowe świadectwo pracy – rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia kodeks pracy a świadectwo pracy

Klienci naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie często pytają o praktyczne sytuacje, z którymi się spotykają.

Przyjrzyjmy się pewnej konkretnej sytuacji faktycznej:

Pracownik odwołał się od wręczonego mu rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W treści odwołania pracownik nie zawarł żądania wydania mu nowego świadectwa pracy w przypadku uwzględnienia przez sąd jego roszczenia. W wyniku przeprowadzonego procesu sąd uznał, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę naruszało przepisy prawa o rozwiązywaniu umów i uwzględnił roszczenie pracownika. Jak w takim wypadku powinien postąpić pracodawca? Czy powinien wydać nowe świadectwo pracy? Czy z takim żądaniem powinien wystąpić pracownik?

Odpowiedź na powyższe pytania znajduje się w treści art. 97 par. 3 k.p., zgodnie z którym jeżeli z orzeczenia sądu pracy wynika, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest obowiązany zamieścić w świadectwie pracy informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę.

Zatem, pracodawca powinien sam (bez uprzedniego żądania pracownika w tym zakresie) wydać nowe świadectwo pracy z prawidłowo wskazaną podstawą zakończenia stosunku pracy- rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę.

Jeżeli masz taki sam lub podobny problem zapraszamy do jednego z naszych biur, zobaczy też w jakim zakresie w ogóle świadczymy nasze usługi w zakresie księgowości (usługi księgowe Warszawa lub usługi księgowe Kraków), spraw kadrowo-płacowych (usługi kadrowo-płacowe Kraków oraz usługi kadrowo-płacowe – Warszawa) jak i usług prawnych (usługi prawne Kraków oraz usługi prawne Warszawa).

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Zapraszamy też do kontaktu osobistego.

Księgowość Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Księgowość Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zainteresowanych zapraszamy także do pełnego zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar ...

19 września 2024
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3

Na jaki okres można zawrzeć umowę o pracę?

Okres ...

16 września 2024
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2

Jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem pracy?

Przed rozpoczęciem ...

12 września 2024
WIĘCEJ