Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Za nadgodziny, które nie są rekompensowane czasem wolnym pracodawca wypłaca pracownikowi normalne wynagrodzenie za pracę plus dodatek (50 lub 100 %) – (art. 151(1) par. 1 kodeksu pracy). Klienci naszego biura księgowego PRWT pytają, jakie składniki wynagrodzenia pracownika stanowią podstawę do wyliczenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych?

  • Normalne wynagrodzenie zawiera wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki o charakterze stałym określone w umowie o pracę lub w innym akcie wewnętrznym. Jeśli zatem pracownik otrzymuje tylko wynagrodzenie zasadnicze to sprawa jest prosta- stanowi ono jego normalne wynagrodzenie. Jeśli natomiast pracownik otrzymuje dodatki do wynagrodzenia to trzeba sprawdzić czy mają one charakter stały (takim stałym dodatkiem będzie np. dodatek funkcyjny przyznawany niektórym pracownikom).
  • Dodatek – jego podstawą jest wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania (tzn. stawka godzinowa lub miesięczna). Tutaj nie powiększamy o dodatki jakie pracownik ewentualnie otrzymuje obok wynagrodzenia, bo wówczas liczylibyśmy je podwójnie (za ta samą nadgodzinę zostały już uwzględnione w normalnym wynagrodzeniu).
Cennik usług księgowych Warszawa
Cennik usług księgowych Warszawa

Ile kosztuje księgowość w PRWT? Jaki jest cennik biura rachunkowego PRWT? Ile się płaci ...

12 czerwca 2024
Przekształcenie spółki z o.o. - aspekty podatkowe
Przekształcenie spółki z o.o. – aspekty podatkowe

Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.), ze względu na to, ...

10 czerwca 2024
Księgowość Kraków
Księgowość Kraków

Jak znaleźć dobrego księgowego lub dobre biuro rachunkowe w Krakowie. Jakie są podstawowe zasady dotyczące świadczenia ...

5 czerwca 2024
WIĘCEJ