Czy osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może wykonywać pracę w formie zdalnej? Jest to pytanie, które w ostatnim czasie często pojawia się wśród klientów biura księgowego PRWT.
Jak wiadomo nie ma żadnego problemu z zatrudnieniem osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. Osoby z umiarkowanym, a nawet znacznym stopniem niepełnosprawności można zatrudniać w zakładach pracy niebędących zakładami pracy chronionej w przypadkach:
– przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
– zatrudnienia w formie telepracy (art. 4 ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Co z pracą zdalną?
W powołanym wyżej przepisie jest mowa o telepracy. Telepraca oznacza wykonywanie pracy w formie zdalnej w sposób ciągły i jest uregulowana w kodeksie pracy. Natomiast praca wykonywana częściowo lub sporadycznie zdalnie nazywana jest potocznie pracą zdalną (nie jest jeszcze uregulowana). W związku z rozwojem pandemii, praca zdalna jest powszechnie stosowana przez pracodawców również w sposób stały. Wykonywanie pracy w formie zdalnej (rozumianej jako stałe świadczenie pracy poza miejscem siedziby pracodawcy) jest dopuszczalne w przypadku osób niepełnosprawnych. Pracownik z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności może wykonywać pracę w formie zdalnej w sposób stały (telepracy lub powszechnie stosowanej obecnie pracy zdalnej). Jeśli jednak praca zdalna miałaby być częściowo wykonywana w siedzibie pracodawcy, a częściowo zdalnie to należy pamiętać o zapewnieniu pracownikowi odpowiednich warunków do wykonywania pracy dostosowanych do jego niepełnosprawności.
W przypadku niektórych pracodawców optymalnym rozwiązaniem zapewniającym elastyczność w ustalaniu czasu ...
Klienci naszego biura rachunkowego PRWT często pytają o praktyczne sytuacje, z którymi ...