Czy pracownik z lekkim stopniem niepełnosprawności może pracować w porze nocnej?

Jak wiadomo, zatrudnienie osoby niepełnosprawnej powoduje konieczność przestrzegania dodatkowych regulacji zawartych w ustawie  z dnia 27 sierpnia 1997 r.  o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej „Ustawa”). Zgodnie z powołaną Ustawą, osoby niepełnosprawne nie mogą być zatrudniane w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych (art. 15 ust. 3). Jednak klienci naszego biura księgowego PRWT pytają czy istnieje jakaś możliwość, aby osoby niepełnosprawne mogły wykonywać pracę w porze nocnej?

Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziemy w art. 16 Ustawy. Istnieje możliwość, aby pracownik z orzeczonym stopniem niepełnosprawności wykonywał pracę w porze nocnej lub w godzinach nadliczbowych, ale po spełnieniu pewnych warunków. Po pierwsze wniosek o wyrażenie zgody na wykonywanie takiej pracy powinien zostać złożony przez samego pracownik, a po drugie zgodę musi wyrazić lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub lekarz sprawujący opiekę nad pracownikiem.

Zmiana przepisów dotyczących dokumentacji pracowniczej
Zmiana przepisów dotyczących dokumentacji pracowniczej

W związku z wprowadzeniem przepisów dotyczących kontroli trzeźwości, zmianie uległy również zapisy Rozporządzenia ...

22 marca 2023
Kontrola trzeźwości pracowników
Kontrola trzeźwości pracowników

W kodeksie pracy pojawiły się nowe długo oczekiwane przez pracodawców rozwiązania dotyczące kontroli trzeźwości. Klienci ...

3 marca 2023
Nowe przepisy w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Nowe przepisy w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych

W styczniu 2023 r. weszły w życie dwie nowe regulacje ...

17 lutego 2023
WIĘCEJ