Czy pracownik z lekkim stopniem niepełnosprawności może pracować w porze nocnej?

Jak wiadomo, zatrudnienie osoby niepełnosprawnej powoduje konieczność przestrzegania dodatkowych regulacji zawartych w ustawie  z dnia 27 sierpnia 1997 r.  o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej „Ustawa”). Zgodnie z powołaną Ustawą, osoby niepełnosprawne nie mogą być zatrudniane w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych (art. 15 ust. 3). Jednak klienci naszego biura księgowego PRWT pytają czy istnieje jakaś możliwość, aby osoby niepełnosprawne mogły wykonywać pracę w porze nocnej?

Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziemy w art. 16 Ustawy. Istnieje możliwość, aby pracownik z orzeczonym stopniem niepełnosprawności wykonywał pracę w porze nocnej lub w godzinach nadliczbowych, ale po spełnieniu pewnych warunków. Po pierwsze wniosek o wyrażenie zgody na wykonywanie takiej pracy powinien zostać złożony przez samego pracownik, a po drugie zgodę musi wyrazić lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub lekarz sprawujący opiekę nad pracownikiem.

Posiłki dla pracowników a ZUS
Posiłki dla pracowników a ZUS

W poprzednim artykule poruszyliśmy konsekwencje podatkowe wynikające z gwarantowania przez pracodawców swoim pracownikom ...

21 listopada 2022
Posiłki dla pracowników a podatek
Posiłki dla pracowników a podatek

Pracodawcy poszukują coraz atrakcyjniejszych benefitów pracowniczych. Popularną opcją staje się gwarantowanie pracownikom posiłków ...

4 listopada 2022
Dwa wynagrodzenia w jednym miesiącu a koszty uzyskania przychodu
Dwa wynagrodzenia w jednym miesiącu a koszty uzyskania przychodu

Jak każdy pracodawca, klienci naszego biura księgowego PRWT spotykają ...

24 października 2022
WIĘCEJ