Powołanie pracownika do służby wojskowej

W ramach świadczonych przez nasze biuro księgowe w Krakowie i oraz biuro księgowe w Warszawie usług z zakresu księgowości  oraz usług kadrowo płacowych spotykamy się z sytuacją, w której pracownicy naszych klientów powoływani są do służby wojskowej. Pojawiają się wówczas pytania czy pracodawca ja jakieś obowiązki związane z tym faktem?

Odbywanie służby wojskowej reguluje ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny. Dla pracodawców kluczowy jest dział XII rozdział 3 tej ustawy, z którym należy się zapoznać. Podstawowe obowiązki pracodawcy w związku z odbywaniem przez pracownika służby wojskowej polegają na udzieleniu pracownikowi urlopu bezpłatnego  na czas trwania szkolenia (art. 304 ustawy o obronie ojczyzny). Jeżeli jest to pierwsze powołanie do służby to pracownik zachowuje prawo do odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (art. 306 ust. 2 ustawy o obronie ojczyzny).
Pracodawca może ubiegać się o rekompensatę kosztów tej odprawy na podstawie art. 309 ustawy o obronie ojczyzny.

Jeżeli masz problemy w zakresie prawa pracy lub spraw kadrowych i nie wiesz jak interpretować przepisy prawne zapraszamy do jednego z naszych biur rachunkowych w Warszawie lub w Krakowie.

Nasze biuro księgowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro księgowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zainteresowanych zapraszamy także do pełnego zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Cennik usług księgowych Warszawa
Cennik usług księgowych Warszawa

Ile kosztuje księgowość w PRWT? Jaki jest cennik biura rachunkowego PRWT? Ile się płaci ...

12 czerwca 2024
Przekształcenie spółki z o.o. - aspekty podatkowe
Przekształcenie spółki z o.o. – aspekty podatkowe

Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.), ze względu na to, ...

10 czerwca 2024
Księgowość Kraków
Księgowość Kraków

Jak znaleźć dobrego księgowego lub dobre biuro rachunkowe w Krakowie. Jakie są podstawowe zasady dotyczące świadczenia ...

5 czerwca 2024
WIĘCEJ