Odbieranie telefonów i wiadomości e-mail w czasie urlopu pracownika

Miesiące wakacyjne to atrakcyjny czas dla większości pracowników na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Co w tym czasie z pracą? Czy mogę wymagać by pracownik pomimo przebywania na urlopie odbierał telefon i sprawdzał skrzynkę mailową? Takie pytania często pytają ze strony klientów naszego biura księgowego PRWT.

Niezależnie od zajmowanego stanowiska pracy, każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę ma zagwarantowane prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ma służyć regeneracji sił pracownika, czyli pracownik ma być w tym czasie wolny od wykonywania obowiązków służbowych.

Czy zatem pracownik ma obowiązek odbierać służbowy telefon oraz sprawdzać służbową skrzynkę e-mail w czasie urlopu? Odpowiedź brzmi nie.

Oczywiście możemy mieć do czynienia z sytuacjami (zwłaszcza wśród pracowników wyższego szczebla czujących większą odpowiedzialność za swoją pracę lub za zespół, którym kierują), w których pracownicy mimo przebywania na urlopie będą chcieli utrzymywać kontakt z pracą by być na bieżąco i wspierać współpracowników w razie potrzeby. Jednak nie jest to ich obowiązek (a dobra wola) i w konsekwencji pracodawca nie ma możliwości aby wyciągać negatywne konsekwencje w przypadku braku reakcji pracownika na kontakt ze strony pracodawcy czy też klienta.

Nawiązywanie kontaktu i oczekiwanie wykonywania zadań służbowych w czasie urlopu wypoczynkowego pracownika może zostać uznane za odwołanie pracownika z urlopu (art. 167 k. p.) wraz z konsekwencjami określonymi w tym przepisie.

Zupełnie inaczej wygląda natomiast kwestia możliwości zobowiązania pracownika do pozostawania w pewnego rodzaju dyspozycji w czasie wolnym pracownika niebędącym czasem jego urlopu. Pracodawca dysponuje wówczas innymi narzędziami i inne są również prawa i obowiązki pracownika. Więcej informacji na ten temat pojawi się w naszym kolejnym wpisie.

Równoważny system czasu pracy - pytania praktyczne
Równoważny system czasu pracy – pytania praktyczne

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na kilka pytań najczęściej zadawanych przez klientów ...

2 lutego 2024
Renta z tytułu niezdolności do pracy
Renta z tytułu niezdolności do pracy

Pracownik przedstawił decyzję ZUS o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do ...

11 stycznia 2024
Równoważny system czasu pracy a okres rozliczeniowy
Równoważny system czasu pracy a okres rozliczeniowy

W przypadku niektórych pracodawców optymalnym rozwiązaniem zapewniającym elastyczność w ustalaniu czasu ...

11 grudnia 2023
WIĘCEJ