Odbieranie telefonów i wiadomości e-mail w czasie urlopu pracownika

Miesiące wakacyjne to atrakcyjny czas dla większości pracowników na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Co w tym czasie z pracą? Czy mogę wymagać by pracownik pomimo przebywania na urlopie odbierał telefon i sprawdzał skrzynkę mailową? Takie pytania często pytają ze strony klientów naszego biura księgowego w Warszawie oraz biura księgowego w Krakowie.

Niezależnie od zajmowanego stanowiska pracy, każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę ma zagwarantowane prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ma służyć regeneracji sił pracownika, czyli pracownik ma być w tym czasie wolny od wykonywania obowiązków służbowych.

Czy zatem pracownik ma obowiązek odbierać służbowy telefon oraz sprawdzać służbową skrzynkę e-mail w czasie urlopu? Odpowiedź brzmi nie.

Oczywiście możemy mieć do czynienia z sytuacjami (zwłaszcza wśród pracowników wyższego szczebla czujących większą odpowiedzialność za swoją pracę lub za zespół, którym kierują), w których pracownicy mimo przebywania na urlopie będą chcieli utrzymywać kontakt z pracą by być na bieżąco i wspierać współpracowników w razie potrzeby. Jednak nie jest to ich obowiązek (a dobra wola) i w konsekwencji pracodawca nie ma możliwości aby wyciągać negatywne konsekwencje w przypadku braku reakcji pracownika na kontakt ze strony pracodawcy czy też klienta.

Nawiązywanie kontaktu i oczekiwanie wykonywania zadań służbowych w czasie urlopu wypoczynkowego pracownika może zostać uznane za odwołanie pracownika z urlopu (art. 167 k. p.) wraz z konsekwencjami określonymi w tym przepisie.

Zupełnie inaczej wygląda natomiast kwestia możliwości zobowiązania pracownika do pozostawania w pewnego rodzaju dyspozycji w czasie wolnym pracownika niebędącym czasem jego urlopu. Pracodawca dysponuje wówczas innymi narzędziami i inne są również prawa i obowiązki pracownika. Więcej informacji na ten temat pojawi się w naszym kolejnym wpisie.

Czytaj także: Odwołanie pracownika z urlopu

Jeżeli masz problemy w zakresie prawa pracy lub spraw kadrowych, albo księgowych i nie wiesz jak interpretować przepisy prawne lub po prostu masz problemy prawne związane z działalnością jaką prowadzisz zapraszamy do jednego z naszych biur w Warszawie lub w Krakowie.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Audyt księgowy i prawny spółki
Prawo spółek handlowych, nabycie udziałów lub akcji a wady przedsiębiorstwa spółki, audyt księgowy i prawny spółki

Czy sprzedający ...

11 lipca 2024
Księgowi w Krakowie, księgowi w Warszawie
Księgowi w Krakowie, księgowi w Warszawie

W Warszawie oraz w Krakowie księgowi świadczą usługi księgowe:

– w ...

8 lipca 2024
Usługi księgowe – w pytaniach i odpowiedziach
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach cz. 2

Czy umowa z księgową lub ...

4 lipca 2024
WIĘCEJ