Odbieranie telefonów i wiadomości e-mail w czasie urlopu pracownika

Miesiące wakacyjne to atrakcyjny czas dla większości pracowników na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Co w tym czasie z pracą? Czy mogę wymagać by pracownik pomimo przebywania na urlopie odbierał telefon i sprawdzał skrzynkę mailową? Takie pytania często pytają ze strony klientów naszego biura księgowego PRWT.

Niezależnie od zajmowanego stanowiska pracy, każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę ma zagwarantowane prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ma służyć regeneracji sił pracownika, czyli pracownik ma być w tym czasie wolny od wykonywania obowiązków służbowych.

Czy zatem pracownik ma obowiązek odbierać służbowy telefon oraz sprawdzać służbową skrzynkę e-mail w czasie urlopu? Odpowiedź brzmi nie.

Oczywiście możemy mieć do czynienia z sytuacjami (zwłaszcza wśród pracowników wyższego szczebla czujących większą odpowiedzialność za swoją pracę lub za zespół, którym kierują), w których pracownicy mimo przebywania na urlopie będą chcieli utrzymywać kontakt z pracą by być na bieżąco i wspierać współpracowników w razie potrzeby. Jednak nie jest to ich obowiązek (a dobra wola) i w konsekwencji pracodawca nie ma możliwości aby wyciągać negatywne konsekwencje w przypadku braku reakcji pracownika na kontakt ze strony pracodawcy czy też klienta.

Nawiązywanie kontaktu i oczekiwanie wykonywania zadań służbowych w czasie urlopu wypoczynkowego pracownika może zostać uznane za odwołanie pracownika z urlopu (art. 167 k. p.) wraz z konsekwencjami określonymi w tym przepisie.

Zupełnie inaczej wygląda natomiast kwestia możliwości zobowiązania pracownika do pozostawania w pewnego rodzaju dyspozycji w czasie wolnym pracownika niebędącym czasem jego urlopu. Pracodawca dysponuje wówczas innymi narzędziami i inne są również prawa i obowiązki pracownika. Więcej informacji na ten temat pojawi się w naszym kolejnym wpisie.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Na jakiej podstawie się odbywa?

Klienci biura księgowego PRWT są jako pracodawcy poddawani kontroli ...

13 września 2023
Powołanie pracownika do służby wojskowej
Powołanie pracownika do służby wojskowej

Klienci naszego biura księgowego PRWT coraz częściej spotykają się z sytuacją powołania pracownika ...

29 sierpnia 2023
Co powinien zawierać list referencyjny
Co powinien zawierać list referencyjny

Jeden z klientów naszego biura księgowego PRWT  zwrócił się z pytaniem jak napisać ...

4 sierpnia 2023
WIĘCEJ