Zgodnie z ogólną zasadą obowiązującą w prawie pracy, ostateczną decyzję o wyrażeniu zgody na urlop wypoczynkowego pracownika w konkretnym czasie podejmuje pracodawca. Klienci naszego biura księgowego PRWT pytają czy mogą zmienić swoją decyzję i odwołać pracownika z urlopu?
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu na podstawie art. 167 k.p. jeśli wystąpią okoliczności wymagające obecności pracownika w pracy oraz pracodawca nie był w stanie przewidzieć tych okoliczności w momencie udzielania pracownikowi urlopu.
Odwołanie z urlopu dokonywane jest na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że:
– pracodawca odwołujący pracownika z urlopu zobowiązany jest do pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika związanych bezpośrednio z tym odwołaniem,
– pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu w innym terminie uzgodnionym z pracownikiem,
– w przypadku otrzymania polecenia powrotu do pracy, pracownik jest zobowiązany do wykonania tego polecenia pracodawcy (odmowa może spowodować zarzut naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych – w tym zasady obowiązku pracownika dbałości o dobro zakładu pracy). Ocena czy nastąpiły okoliczności uzasadniające odwołanie pracownika z urlopu należy do pracodawcy, dlatego pracownik nie może odmówić przerwania urlopu i powrotu do pracy.
Klienci biura księgowego PRWT są jako pracodawcy poddawani kontroli ...
Klienci naszego biura księgowego PRWT coraz częściej spotykają się z sytuacją powołania pracownika ...