Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Z jednej strony w okresie wypowiedzenia pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego (art. 1671 Kodeksu pracy). Z drugiej strony jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę pracownika wynosi co najmniej 2 tygodnie, zachowuje on prawo do skorzystania ze zwolnienia na poszukiwanie pracy (art. 37 Kodeksu pracy).

Klienci naszego biura księgowego w Krakowie, a także biura księgowego w Warszawie pytają jak pogodzić kolizję tych dwóch uprawnień. Czy pracownik wykorzystujący w okresie wypowiedzenia umowy o pracę urlop wypoczynkowy może jednocześnie skorzystać ze zwolnienia na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia? Często pojawia się również wątpliwość czy pracodawca powinien informować w treści wypowiedzenia o prawie pracownika do wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Na wstępie należy podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku zamieszczania w treści składanego pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę informacji o prawie do wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy. Zwolnienie takie udzielane jest pracownikowi na jego pisemny wniosek. Odnosząc się natomiast do kwestii dotyczącej możliwości udzielenia zwolnienia na poszukiwanie pracy w momencie przebywania przez pracownika na urlopie wypoczynkowym w trakcie okresu wypowiedzenia umowy o prac, należy podkreślić, że zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje od pracy, czyli pracownik nie będzie mógł z niego skorzystać w sytuacji, gdy w okresie wypowiedzenia został przez pracodawcę zwolniony z obowiązku jej świadczenia. Ponadto w przypadku pozostawania w okresie wypowiedzenia na urlopie wypoczynkowym pracownik nie świadczy pracy, wobec tego zwolnienie na poszukiwanie pracy w tym okresie skutkowałoby sytuacją, w której zwolnienie na poszukiwanie pracy nie byłoby udzielane od „pracy”, a raczej od „odpoczynku”. Wobec tego należy uznać, że zwolnienie na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia, w którym pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego byłoby bezcelowe.

Jeżeli masz problem z wykładnią przepisów w tym zakresie w ramach prowadzonej przez siebie działalności zapraszamy do naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz naszego biura rachunkowego w Warszawie w ramach których świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo-płacowe.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Zapraszamy także do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Nasze biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar ...

19 września 2024
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3

Na jaki okres można zawrzeć umowę o pracę?

Okres ...

16 września 2024
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2

Jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem pracy?

Przed rozpoczęciem ...

12 września 2024
WIĘCEJ