Wykonywanie pracy w kilku państwach UE, a składki do ZUS

Obecnie, wiele osób wykonuje pracę w różnych krajach (dwóch lub więcej). Pracodawcy korzystający z usług z naszej firmy księgowej PRWT zastanawiają się wówczas jak wygląda kwestia odprowadzania za tych pracowników składek na ubezpieczenie społeczne.

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy każdy przypadek przeanalizować w odniesieniu do art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. L. 166 z 30.4.2004, s.1). Zgodnie z powołanym przepisem, generalnie gdy osoba wykonuje pracę najemną w kilku państwach członkowskich podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego, w którym ma miejsce zamieszkania, jeżeli wykonuje znaczną część pracy w tym państwie. Jeżeli natomiast pracownik nie wykonuje znacznej części pracy w państwie członkowskim, w którym ma miejsce zamieszkania należy ustalić, m.in. w którym państwie pracownik wykonuje większą część pracy oraz gdzie znajduje się siedziba bądź siedziby pracodawcy.
Poniżej kilka praktycznych przykładów zastosowania ww. Rozporządzenia:
I. Pracownik mieszka większą część roku w Niemczech, tam również świadczy pracę na rzecz pracodawcy mającego siedzibę w Niemczech. Dodatkowo pracownik wykonuje pracę na rzecz polskiego pracodawcy (1-2 razy w tygodniu). W którym państwie będą opłacane składki na ubezpieczenie społeczne za tego pracownika?
– Ze względu na wykonywanie pracy w państwie, w którym pracownik mieszka większą cześć roku, podlega on niemieckiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczenia społecznego.

II. Pracownik, który mieszka na stałe w Polsce jest zatrudniony przez dwa przedsiębiorstwa, które mają siedzibę w Polsce. W ramach swoich obowiązków, pracownik wykonuje pracę na rzecz przedsiębiorstw przez 70 % swojego czasu pracy we Francji, a pozostałą część czasu pracy, pracuje w Polsce.
– W tym przypadku, pracownik będzie podlegał polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczenia społecznego ze względu na fakt, iż siedziby obu pracodawców są w Polsce.

Termin wydania świadectwa pracy
Termin wydania świadectwa pracy

Czy można wydać pracownikowi świadectwo pracy przed końcem okresu wypowiedzenia?

Z art. 97 ...

20 października 2021
Terminy w umowie o pracę
Terminy w umowie o pracę

Klienci naszego biura rachunkowego PRWT pytają o różnicę między datą zawarcia umowy o ...

11 października 2021
Zwolnienie na poszukiwanie pracy
Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Z jednej strony w okresie wypowiedzenia pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania przysługującego mu ...

5 października 2021
WIĘCEJ