Wykonywanie pracy w kilku państwach UE, a składki do ZUS

Obecnie, wiele osób wykonuje pracę w różnych krajach (dwóch lub więcej). Pracodawcy korzystający z usług z naszej firmy księgowej PRWT zastanawiają się wówczas jak wygląda kwestia odprowadzania za tych pracowników składek na ubezpieczenie społeczne.

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy każdy przypadek przeanalizować w odniesieniu do art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. L. 166 z 30.4.2004, s.1). Zgodnie z powołanym przepisem, generalnie gdy osoba wykonuje pracę najemną w kilku państwach członkowskich podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego, w którym ma miejsce zamieszkania, jeżeli wykonuje znaczną część pracy w tym państwie. Jeżeli natomiast pracownik nie wykonuje znacznej części pracy w państwie członkowskim, w którym ma miejsce zamieszkania należy ustalić, m.in. w którym państwie pracownik wykonuje większą część pracy oraz gdzie znajduje się siedziba bądź siedziby pracodawcy.
Poniżej kilka praktycznych przykładów zastosowania ww. Rozporządzenia:
I. Pracownik mieszka większą część roku w Niemczech, tam również świadczy pracę na rzecz pracodawcy mającego siedzibę w Niemczech. Dodatkowo pracownik wykonuje pracę na rzecz polskiego pracodawcy (1-2 razy w tygodniu). W którym państwie będą opłacane składki na ubezpieczenie społeczne za tego pracownika?
– Ze względu na wykonywanie pracy w państwie, w którym pracownik mieszka większą cześć roku, podlega on niemieckiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczenia społecznego.

II. Pracownik, który mieszka na stałe w Polsce jest zatrudniony przez dwa przedsiębiorstwa, które mają siedzibę w Polsce. W ramach swoich obowiązków, pracownik wykonuje pracę na rzecz przedsiębiorstw przez 70 % swojego czasu pracy we Francji, a pozostałą część czasu pracy, pracuje w Polsce.
– W tym przypadku, pracownik będzie podlegał polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczenia społecznego ze względu na fakt, iż siedziby obu pracodawców są w Polsce.

Odprawa pośmiertna - problem praktyczny
Odprawa pośmiertna – problem praktyczny

W związku ze śmiercią pracownika jego rodzinie przysługuje odprawa pośmiertna określona w art. ...

24 kwietnia 2024
Badania lekarskie pracownika- problem praktyczny
Badania lekarskie pracownika – problem praktyczny

Wszyscy klienci Biura Księgowego PRWT zatrudniający pracowników doskonale wiedzą o konieczności posiadania ...

12 kwietnia 2024
Forma przekazywania dokumentów pracownikowi
Forma przekazywania dokumentów pracownikowi

Pracodawcy, w tym klienci naszego biura księgowego PRWT zobowiązani są do przekazywania pracownikom informacji ...

15 marca 2024
WIĘCEJ