Wypowiedzenie umowy o pracę przed rozpoczęciem pracy

W praktyce naszego biura rachunkowego/księgowego PRWT zdarzają się sytuacje, w których termin zawarcia umowy o pracę jest inny (wcześniejszy) niż termin wskazany jako data początkowa rozpoczęcia świadczenia pracy przez pracownika. Pojawia się jednak pytania, co w sytuacji, gdy któraś ze stron (pracownik/pracodawca) zdecyduje się przed przystąpieniem przez pracownika do świadczenia pracy na wypowiedzenie umowy? Czy taka sytuacja jest dopuszczalna? Jakie mogą wystąpić konsekwencje?

Wypowiedzenie umowy o pracę w przedstawionej sytuacji jest jak najbardziej możliwe. Każda ze stron może wypowiedzieć umowę o pracę przed terminem rozpoczęcia świadczenia pracy przez pracownika. Należy jednak pamiętać, że od dnia zawarcia umowy jej wypowiedzenie możliwe z zachowaniem okresów wypowiedzenia wskazanych w kodeksie pracy. Strony mogą oczywiście zawrzeć porozumienie dotyczące rozwiązania łączącej je umowy w każdym czasie. Jeżeli jednak wypowiedzenie następuje z zachowaniem okresów wypowiedzenia, wówczas należy zwrócić uwagę czy okres wypowiedzenia nie obejmie terminu wskazanego jako data rozpoczęcia świadczenia pracy przez pracownika ze wszystkimi konsekwencjami związanymi z nawiązanym stosunkiem pracy (w tym m.in. świadczenie pracy/wynagrodzenie/urlop).

Jeżeli masz problemy w zakresie prawa pracy lub spraw kadrowych i nie wiesz jak interpretować przepisy prawne zapraszamy do jednego z naszych biur w Warszawie lub w Krakowie:

Nasze biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Cennik usług księgowych Warszawa
Cennik usług księgowych Warszawa

Ile kosztuje księgowość w PRWT? Jaki jest cennik biura rachunkowego PRWT? Ile się płaci ...

12 czerwca 2024
Przekształcenie spółki z o.o. - aspekty podatkowe
Przekształcenie spółki z o.o. – aspekty podatkowe

Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.), ze względu na to, ...

10 czerwca 2024
Księgowość Kraków
Księgowość Kraków

Jak znaleźć dobrego księgowego lub dobre biuro rachunkowe w Krakowie. Jakie są podstawowe zasady dotyczące świadczenia ...

5 czerwca 2024
WIĘCEJ