Ukończenie studiów w Polsce, a pozwolenie na pracę

Czy obcokrajowiec, który ukończył studia w Polsce jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę? Biorąc pod uwagę dużą liczbę studentów z różnych stron świata, którzy kończą studia w Polsce, wielu pracodawców (w tym klienci naszego biura księgowego PRWT) zastanawia się jak wygląda kwestii legalności zatrudniania tych osób.

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Dokument ten, jak sama jego nazwa wskazuje zawiera wykaz przypadków, w których powierzenie pracy cudzoziemcowi nie wymaga zezwolenia. Jednym z takich przypadków jest właśnie sytuacja, w której cudzoziemiec ukończył w Polsce stacjonarne studia wyższe (par. 1 pkt. 15 rozporządzenia). Co istotne w tym przepisie jest mowa o studiach stacjonarnych – cudzoziemcy, którzy ukończyli studia niestacjonarne nie są zatem zwolnieni z obowiązku uzyskania pozwolenia na pracę. Ponadto należy pamiętać, że cudzoziemiec powinien przedstawić pracodawcy dyplom potwierdzający ukończenie w Polsce studiów wyższych w trybie stacjonarnym.

Ile kosztuje obsługa księgowa?
Ile kosztuje obsługa księgowa?

Ile kosztuje usługa księgowa? Ile kosztuje godzina pracy księgowego? Ile kosztują usługi księgowe? ...

21 maja 2024
Ochrona przedemerytalna - problem praktyczny
Ochrona przedemerytalna – problem praktyczny

Ochrona przedemerytalna wynikająca z art. 39 k. p. rodzi częste wątpliwości i liczne ...

17 maja 2024
Odprawa pośmiertna - problem praktyczny
Odprawa pośmiertna – problem praktyczny

W związku ze śmiercią pracownika jego rodzinie przysługuje odprawa pośmiertna określona w art. ...

24 kwietnia 2024
WIĘCEJ