Udział pracownika w pracach komisji wyborczej a nieobecność w pracy – nieobecność w pracy – kodeks pracy

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, wielu pracowników będzie brało udział w pracach komisji wyborczej. Klienci naszego biura rachunkowego w Warszawie oraz biura rachunkowego w Krakowie (księgowość Warszawa i księgowość Kraków) zastanawiają się jak powinno się ewidencjonować taką nieobecność pracowników (nieobecność pracownika w pracy kodeks pracy ) i z czym ona się wiąże?

Odpowiedzi na powyższe pytanie należy szukać z Kodeksie wyborczym. Art. 154 par. 4 tego aktu prawnego, wskazuje jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w związku z wykonywaniem zadań członka obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej. Pracownik ma prawo do:

– zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ZUS oraz uprawnień ze stosunku pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów;

– zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ZUS oraz uprawnień ze stosunku pracy, ale z wyłączeniem prawa do wynagrodzenia do 5 dni.

Pracownik, który chce skorzystać z wyżej wymienionych zwolnień od pracy jest zobowiązany do złożenia pracodawcy stosownego wniosku w tym zakresie co najmniej na 3 dni przed planowaną nieobecnością w pracy.

Jeżeli masz problemy w zakresie prawa pracy lub spraw kadrowych i nie wiesz jak interpretować przepisy prawne zapraszamy do jednego z naszych biur w Warszawie lub w Krakowie.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Nasze biuro księgowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro księgowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zainteresowanych zapraszamy także do pełnego zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Kim jest kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej
Kim jest kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej

W przepisach dotyczących dopuszczalności pracy w godzinach nadliczbowych znajdziemy pojęcie kierownika wyodrębnionej ...

29 kwietnia 2025
Zgłaszanie potrzeby korzystania ze zwolnienia od pracy -  tzw. siły wyższej
Zgłaszanie potrzeby korzystania ze zwolnienia od pracy – tzw. siły wyższej

Siła wyższa to stosunkowo nowa forma zwolnienia ...

16 kwietnia 2025
Interpretacja indywidualna w podatku od nieruchomości
Interpretacja indywidualna w podatku od nieruchomości

Interpretacja indywidualna to narzędzie księgowego tak samo jak prawnika.

Czy w ...

11 kwietnia 2025
WIĘCEJ