Terminy w umowie o pracę

Klienci naszego biura rachunkowego PRWT pytają o różnicę między datą zawarcia umowy o pracę a datą rozpoczęcia pracy.

Daty te (rozpoczęcia pracy oraz zawarcia umowy o prace) mogą się pokrywać, ale mogą to być zupełnie inne daty. Często pracodawcy zawierają umowę o pracę z pracownikiem w konkretnej dacie np. 10 października określając w niej, że termin rozpoczęcia pracy to dopiero 1 listopada. Co to oznacza?

Dzień zawarcia umowy o pracę, to moment w którym między stronami umowy dochodzi do nawiązania stosunku prawnego, określającego datę w której zaczną obowiązywać ustalone w umowie warunki. Jak już zostało wspomniane, data ta może być tożsama z datą zawarcia umowy lub późniejsza. Od dnia zawarcia umowy o pracę pracodawca i pracownik mają prawo oczekiwać realizacji przez drugą stronę postanowień zawartych w umowie.

Natomiast data rozpoczęcia pracy, to dzień od którego powstaje między pracodawcą a pracownikiem stosunek pracy. Od tego dnia powstają prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika. Należy jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Termin rozpoczęcia pracy nie musi oznaczać dnia, w którym pracownik musi fizycznie stawić się w pracy. Może bowiem zdarzyć się, że zgodnie z obowiązującym pracownika grafikiem jego praca rozpocznie się w innym dniu niż dzień nawiązania stosunku pracy.

Forma przekazywania dokumentów pracownikowi
Forma przekazywania dokumentów pracownikowi

Pracodawcy, w tym klienci naszego biura księgowego PRWT zobowiązani są do przekazywania pracownikom informacji ...

15 marca 2024
Równoważny system czasu pracy - pytania praktyczne
Równoważny system czasu pracy – pytania praktyczne

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na kilka pytań najczęściej zadawanych przez klientów ...

2 lutego 2024
Renta z tytułu niezdolności do pracy
Renta z tytułu niezdolności do pracy

Pracownik przedstawił decyzję ZUS o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do ...

11 stycznia 2024
WIĘCEJ