Samochód służbowy a psychotesty

Kwestia czy pracownik korzystający z samochodu służbowego (zwłaszcza sporadycznie) ma obowiązek odbycia psychotestów jako jednego z badań dopuszczających do wykonywania pracy budzi wątpliwości pracodawców – klientów naszego biura księgowego PRWT.

W skierowaniu na badania lekarskie pracodawca powinien naj najbardziej szczegółowo określić opis warunków pracy pracownika na zajmowanym stanowisku (w tym czy pracownik korzysta z pracy/może zaistnieć konieczność korzystania z samochodu służbowego). Jest to o tyle istotne, że na podstawie tych informacji lekarz decyduje na jakie badania należy skierować pracownika (w tym czy pracownik powinien przejść psychotesty dla kierowców). Oczywiście należy tu rozróżnić dwie sytuacje:

  1. Kiedy pracodawca w chwili wystawiania skierowania na badania lekarskie pracownika ma wiedzę lub przewiduje możliwość korzystania przez pracownika w trakcie wykonywania obowiązków służbowych z samochodu służbowego (wówczas taką informację zawiera w skierowaniu na badania lekarskie pracownika).
  2. Kiedy pracodawca w chwili wystawiania skierowania na badania lekarskie pracownika nie przewiduje, że pracownik może w przyszłości sporadycznie korzystać z samochodu służbowego (wówczas takiej informacji z oczywistych względów nie zawarł w skierowaniu na badania). Wydaje się, że w takiej sytuacji nie można czynić pracodawcy zarzutu z faktu nie zawarcia stosownej informacji w skierowaniu na badania. Ocena będzie za pewne zależna od konkretnego przypadku.

Zalecanym rozwiązaniem dla pracodawców jest wskazywanie w skierowaniu na badania lekarskie pracowników (co do których możemy przewidywać konieczność korzystania z samochodu służbowego w związku z wykonywanymi obowiązkami) informacji, iż może zaistnieć konieczność sporadycznego korzystania przez pracownika z samochodu służbowego. Wówczas ciężar odpowiedzialności za decyzję o potrzebie skierowania pracownika na badania psychofizyczne w związku z prowadzeniem samochodu spoczywa na lekarzu medycyny pracy, który kieruje pracownika na stosowne badania.

Odprawa pośmiertna - problem praktyczny
Odprawa pośmiertna – problem praktyczny

W związku ze śmiercią pracownika jego rodzinie przysługuje odprawa pośmiertna określona w art. ...

24 kwietnia 2024
Badania lekarskie pracownika- problem praktyczny
Badania lekarskie pracownika – problem praktyczny

Wszyscy klienci Biura Księgowego PRWT zatrudniający pracowników doskonale wiedzą o konieczności posiadania ...

12 kwietnia 2024
Forma przekazywania dokumentów pracownikowi
Forma przekazywania dokumentów pracownikowi

Pracodawcy, w tym klienci naszego biura księgowego PRWT zobowiązani są do przekazywania pracownikom informacji ...

15 marca 2024
WIĘCEJ