Pracodawcy, u których działają związki zawodowe, w tym klienci naszego biura księgowego PRWT mają obowiązek skonsultowania zamiaru wypowiedzenia umowy pracownikowi ze związkami zawodowymi, które reprezentują pracownika. Sytuacja ta w praktyce może rodzić wiele problemów praktycznych. Poniżej przedstawimy jeden z nich.
Pracodawca zamierzający wręczyć pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, zwraca się do związków zawodowych z wnioskiem o podanie informacji o korzystaniu przez pracownika z ochrony związkowej.
Związki w odpowiedzi informują pracodawcę, że nie mają zgody pracownika na przetwarzanie jego danych osobowych.
Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca? Czy zawiadomić związki zawodowe o zamiarze rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę, czy wręczyć pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy uznając konsultację ze związkami zawodowymi za zakończoną na obecnym etapie?
Zgodnie z art. 52 par. 3 k. p. (odpowiednie stosowanie na podstawie art. 53 par. par. 4 k. p.) w przypadku chęci zastosowania wobec pracownika art. 53 k. p. (rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia) należy zasięgnąć opinii związków zawodowych. Zatem pomimo otrzymania wymijającej odpowiedzi związków zawodowych, pracodawca nie może poprzestać na zapytaniu o korzystanie przez pracownika z ich obrony.
Należy zawiadomić związki zawodowe o zamiarze rozwiązania umowy (z podaniem przyczyny) przed jego wręczaniem pracownikowi. Następnie trzeba zaczekać na odpowiedź związków zawodowych (mają na nią nie dłużej niż 3 dni) i dopiero można wręczyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę.
Klienci biura księgowego PRWT są jako pracodawcy poddawani kontroli ...
Klienci naszego biura księgowego PRWT coraz częściej spotykają się z sytuacją powołania pracownika ...