W ramach świadczonych przez nasze biuro rachunkowe usług księgowych w zakresie księgowości, usług kadrowo-płacowych w zakresie kadr i płac oraz usług prawnych zajmujemy się także sprawami z zakresu prawa pracy, w tym sprawami związanymi z działalnością działających na terenie zakładu pracy związków zawodowych.
Niniejszy artykuł nie dotyczy księgowości ale związany jest ze świadczonymi przez nasze biuro księgowe usługami kadrowo-płacowymi oraz związanymi z nimi usługami prawnymi z zakresu prawa pracy świadczonymi w naszych biurach rachunkowych w Krakowie oraz w Warszawie
Pracodawcy, u których działają związki zawodowe, w tym klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie PRWT mają obowiązek skonsultowania zamiaru wypowiedzenia umowy pracownikowi ze związkami zawodowymi, które reprezentują pracownika. Sytuacja ta w praktyce może rodzić wiele problemów praktycznych. Poniżej przedstawimy jeden z nich.
Pracodawca zamierzający wręczyć pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, zwraca się do związków zawodowych z wnioskiem o podanie informacji o korzystaniu przez pracownika z ochrony związkowej.
Związki w odpowiedzi informują pracodawcę, że nie mają zgody pracownika na przetwarzanie jego danych osobowych.
Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca? Czy zawiadomić związki zawodowe o zamiarze rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę, czy wręczyć pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy uznając konsultację ze związkami zawodowymi za zakończoną na obecnym etapie?
Zgodnie z art. 52 par. 3 k. p. (odpowiednie stosowanie na podstawie art. 53 par. par. 4 k. p.) w przypadku chęci zastosowania wobec pracownika art. 53 k. p. (rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia) należy zasięgnąć opinii związków zawodowych. Zatem pomimo otrzymania wymijającej odpowiedzi związków zawodowych, pracodawca nie może poprzestać na zapytaniu o korzystanie przez pracownika z ich obrony.
Należy zawiadomić związki zawodowe o zamiarze rozwiązania umowy (z podaniem przyczyny) przed jego wręczaniem pracownikowi. Następnie trzeba zaczekać na odpowiedź związków zawodowych (mają na nią nie dłużej niż 3 dni) i dopiero można wręczyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę.
Jeżeli masz problem ze związkami zawodowymi, jeżeli masz problem z wykładnią przepisów związanymi z regulacjami prawnymi z zakresu prawa pracy, w tym w kontekście relacji z działającymi na terenie Twojej firmy związkami zawodowymi zapraszamy do kontaktu na naszym biurem rachunkowym w Krakowie lub biurem rachunkowym w Warszawie.
Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).
Biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl
Biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl
Zainteresowanych zapraszamy także do pełnego zapoznania się z ofertą naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie.
W ramach praktyki naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie doradzamy naszym ...
Klienci naszego biura rachunkowego w Krakowie czy też naszego biura rachunkowego w Warszawie ...