Rozwiązanie umowy o pracę, a odpowiedź związków zawodowych w świetle przepisów prawa pracy

W ramach świadczonych przez nasze biuro rachunkowe usług księgowych w zakresie księgowości, usług kadrowo-płacowych w zakresie kadr i płac oraz usług prawnych zajmujemy się także sprawami z zakresu prawa pracy, w tym sprawami związanymi z działalnością działających na terenie zakładu pracy związków zawodowych.

Niniejszy artykuł nie dotyczy księgowości ale związany jest ze świadczonymi przez nasze biuro księgowe usługami kadrowo-płacowymi  oraz związanymi z nimi usługami prawnymi z zakresu prawa pracy świadczonymi w naszych biurach rachunkowych w Krakowie oraz w Warszawie

Pracodawcy, u których działają związki zawodowe, w tym klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie PRWT mają obowiązek skonsultowania zamiaru wypowiedzenia umowy pracownikowi ze związkami zawodowymi, które reprezentują pracownika. Sytuacja ta w praktyce może rodzić wiele problemów praktycznych. Poniżej przedstawimy jeden z nich.

Pracodawca zamierzający wręczyć pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, zwraca się do związków zawodowych z wnioskiem o podanie informacji o korzystaniu przez pracownika z ochrony związkowej.

Związki w odpowiedzi informują pracodawcę, że nie mają zgody pracownika na przetwarzanie jego danych osobowych.

Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca? Czy zawiadomić związki zawodowe o zamiarze rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę, czy wręczyć pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy uznając konsultację ze związkami zawodowymi za zakończoną na obecnym etapie?

Zgodnie z art. 52 par. 3   k. p. (odpowiednie stosowanie na podstawie art. 53 par. par. 4 k. p.) w przypadku chęci zastosowania wobec pracownika art. 53 k. p. (rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia) należy zasięgnąć opinii związków zawodowych. Zatem pomimo otrzymania wymijającej odpowiedzi związków zawodowych, pracodawca nie może poprzestać na zapytaniu o korzystanie przez pracownika z ich obrony.

Należy zawiadomić związki zawodowe o zamiarze rozwiązania umowy (z podaniem przyczyny) przed jego wręczaniem pracownikowi. Następnie trzeba zaczekać na odpowiedź związków zawodowych (mają na nią nie dłużej niż 3 dni) i dopiero można wręczyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę.

Jeżeli masz problem ze związkami zawodowymi, jeżeli masz problem z wykładnią przepisów związanymi z regulacjami prawnymi z zakresu prawa pracy, w tym w kontekście relacji z działającymi na terenie Twojej firmy związkami zawodowymi zapraszamy do kontaktu na naszym biurem rachunkowym w Krakowie lub biurem rachunkowym w Warszawie.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zainteresowanych zapraszamy także do pełnego zapoznania się z ofertą naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie.

Audyt księgowy i prawny spółki
Prawo spółek handlowych, nabycie udziałów lub akcji a wady przedsiębiorstwa spółki, audyt księgowy i prawny spółki

Czy sprzedający ...

11 lipca 2024
Księgowi w Krakowie, księgowi w Warszawie
Księgowi w Krakowie, księgowi w Warszawie

W Warszawie oraz w Krakowie księgowi świadczą usługi księgowe:

– w ...

8 lipca 2024
Usługi księgowe – w pytaniach i odpowiedziach
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach cz. 2

Czy umowa z księgową lub ...

4 lipca 2024
WIĘCEJ