Powołanie pracownika do służby wojskowej

W ramach świadczonych przez nasze biuro księgowe w Krakowie oraz biuro księgowe w Warszawie usług z zakresu księgowości  oraz usług kadrowo płacowych spotykamy się z sytuacją, w której pracownicy naszych klientów powoływani są do służby wojskowej. Pojawiają się wówczas pytania czy pracodawca ja jakieś obowiązki związane z tym faktem?

Odbywanie służby wojskowej reguluje ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny. Dla pracodawców kluczowy jest dział XII rozdział 3 tej ustawy, z którym należy się zapoznać. Podstawowe obowiązki pracodawcy w związku z odbywaniem przez pracownika służby wojskowej polegają na udzieleniu pracownikowi urlopu bezpłatnego  na czas trwania szkolenia (art. 304 ustawy o obronie ojczyzny). Jeżeli jest to pierwsze powołanie do służby to pracownik zachowuje prawo do odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (art. 306 ust. 2 ustawy o obronie ojczyzny).
Pracodawca może ubiegać się o rekompensatę kosztów tej odprawy na podstawie art. 309 ustawy o obronie ojczyzny.

Jeżeli masz problemy w zakresie prawa pracy lub spraw kadrowych i nie wiesz jak interpretować przepisy prawne zapraszamy do jednego z naszych biur: biuro rachunkowe Warszawa lub biuro rachunkowe Kraków.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Nasze biuro księgowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro księgowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zainteresowanych zapraszamy także do pełnego zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 3
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 3

W ostatniej części rozważań na ...

18 listopada 2024
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 2
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 2

W kolejnej części przyjrzymy się ...

14 listopada 2024
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym

W toku prowadzonej przez siebie ...

7 listopada 2024
WIĘCEJ