Obowiązki pracodawcy w zakresie przeciwdziałania COVID-19

Pogarszający się stan epidemiczny sprawia, że pracodawcy zastanawiają się jakie działania powinni podejmować w swoich przedsiębiorstwach by zapobiec zachorowaniom wśród pracowników. Klienci naszego Biura Księgowego PRWT również mierzą się z takimi problemami.

Niezależnie od okoliczności należy pamiętać, że każdy pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników prze zapewnienie odpowiednich (bezpiecznych i higienicznych) warunków pracy przy odpowiednim korzystaniu z osiągnięć nauki i techniki (art. 207 par. 2 Kodeksu pracy).

Stan epidemii wymusił jednak na pracodawcach konieczność dostosowania do warunków epidemicznych z jednoczesnym uwzględnieniem ww. przepisu.  Obecnie pracodawcy mają obowiązek podejmować również działania zmierzające do ochrony pracowników przez możliwością zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jak powinni to robić?

Odpowiedź na to pytanie przynajmniej w minimalnym zakresie przynosi treść Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii (Dz. U. z 2021 r., poz. 861), dalej jako „Rozporządzenie”. Zgodnie z przepisami rozporządzenia, pracodawcy są zobowiązani zapewnić:

– rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji rąk,

– odległość między stanowiskami pracy, która wynosi minimum 1,5 metra. Jeżeli nie jest to możliwe ze względu na charakter pracy, pracodawca powinien zapewnić pracownikom pracującym w mniejszych odległościach środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, środki dezynfekcyjne)

 

Co z obowiązkiem zakrywania ust i nosa w miejscu pracy?

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje w miejscach ogólnodostępnych, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej. Jeżeli pracodawca rezygnuje z zachowania obowiązku zakrywania ust i nosa to aktualny pozostaje wymóg zachowania 1, 5 metra odległości. Bezwzględny obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy osób, które pracują w bezpośrednim kontakcie z klientem. (par. 25 ust. 1 Rozporządzenia).

Kiedy jest dozwolone odkrycie nosa i ust?

 

Odkrycie nosa i ust jeż możliwe w przypadku spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy.

Czy są wyjątki od koniczności zakrywania ust i nosa mimo wprowadzonego nakazu?

 

Tak, zgodnie z przepisami nosa i ust nie musi zakrywać osoba z powodu:

  • Całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim;
  • Trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu nosa i ust z powodu dysfunkcji kończyn górnych;
  • zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia (par. 25 ust. 4 Rozporządzenia).

Przepisy nie wymagają przedstawienia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego dokumentującego przeciwwskazania do zasłaniania nosa i ust.

 

Rozporządzenie  określa, że ww. zalecenia  obowiązują do 30 listopada 2021 r. W związku z ciągłym rozwojem epidemii po tym czasie mogą zostać wydane nowe zalecenia.

Jeżeli masz problem z wykładnią przepisów w tym zakresie w ramach prowadzonej przez siebie działalności zapraszamy do naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz naszego biura rachunkowego w Warszawie w ramach których świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo-płacowe.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Zapraszamy także do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Nasze biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Cena usług księgowych w Krakowie
Cena usług księgowych w Krakowie

Ile kosztuje księgowość w naszym biurze rachunkowym w Krakowie? Jaki jest cennik usług ...

26 lipca 2024
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach cz. 5
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach cz. 5

Jakie kwalifikacje powinna posiadać księgowa, ...

25 lipca 2024
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4
Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4

Jak znaleźć tanie i dobre biuro ...

22 lipca 2024
WIĘCEJ