Kwarantanna i izolacja, a praca zdalna

Zasadniczo praca zdalna na kwarantannie i izolacji jest możliwa. Podczas kwarantanny (odosobnienia w związku z kontaktem z osobą zarażoną), pracownik może wykonywać pracę zdalną (oczywiście jeżeli jest to technicznie możliwe). W przypadku natomiast pojawienia się objawów chorobowych i odizolowania pracownika może on wykonywać pracę zdalną, jeżeli jego stan zdrowia na to pozwala i nie trzymał zwolnienia lekarskiego. Zarówno przebywanie na kwarantannie, jak i w izolacji uprawnia pracownika do korzystania z zasiłku i nieświadczenia pracy.

Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych.

Od 24 października 2020 r. podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Dlatego też nie będzie już potrzebna decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czy oświadczenie osoby odbywającej kwarantannę. ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia. Dane, które trafią do ZUS będą dotyczyły osób, których kwarantanna lub izolacja trwała w dniu 22 października albo zacznie się po tym dniu. Te dane ZUS będzie udostępniał płatnikom składek na ich profilach na PUE ZUS. Informację o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS będzie miał również ubezpieczony.

Rola pracownika jest natomiast zgłoszenie nieobecność w pracy swojemu pracodawcy. Jeśli czuje się dobrze (jest bezobjawowy lub skąpoobjawowy), chce pracować, a pracodawca wyraża zgodę na pracę zdalną, wówczas pracownik nie występuje o świadczenie chorobowe do ZUS i otrzymuje pełne wynagrodzenie. Natomiast jeśli, z powodu złego stanu, nie może pracować zdalnie, to aby uzyskać wypłatę zasiłku chorobowego z ZUS z powodu izolacji lub kwarantanny, musi poinformować o tym swojego pracodawcę, a ten zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem do ZUS o świadczenie chorobowe.

Czytaj także: Jak kwarantanna, izolacja wpływa na urlop wypoczynkowy

Jeżeli masz problem z wykładnią przepisów w tym zakresie w ramach prowadzonej przez siebie działalności zapraszamy do naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz naszego biura rachunkowego w Warszawie w ramach których świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo-płacowe.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Zapraszamy także do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Nasze biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

 

Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar ...

19 września 2024
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3

Na jaki okres można zawrzeć umowę o pracę?

Okres ...

16 września 2024
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2

Jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem pracy?

Przed rozpoczęciem ...

12 września 2024
WIĘCEJ