Czy pracownik, który w danym roku kalendarzowym korzysta z urlopu wychowawczego nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to w jakim wymiarze? Z tego typu pytaniami dział HR naszej spółki księgowej PRWT spotyka się na co dzień.
W praktyce odpowiedź na postawione wyżej pytania zawsze wymaga analizy konkretnego przypadku. Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 153 par. 2 Kodeksu pracy, pracownik nabywa prawo do kolejnych urlopów w każdym następnym roku kalendarzowym. Przepisy Kodeksu pracy (art. 155 2) regulują jednak sytuacje, w których nieobecność pracownika w pracy ma wpływ na wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Jeżeli w danym roku kalendarzowym nieobecność pracownika z powodu m.in. urlopu wychowawczego trwała co najmniej jeden miesiąc, urlop wypoczynkowy pracownika ulega proporcjonalnemu obniżeniu. Co to dokładnie oznacza?
Poniżej przykład pozwalający lepiej zrozumieć ten mechanizm:
Pracownik, posiadający 10-letni staż pracy (zatem zachowujący prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego), od dnia 5 listopada 2020 r. do dnia 20 stycznia 2021 r. przebywał na urlopie wychowawczym. Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi za rok 2021?
Z uwagi na fakt, że pracownik w 2021 r. wykorzystywał urlop wychowawczy przez okres krótszy niż 1 miesiąc, zachowa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze- 26 dni.
Gdyby pracownik z naszego przykładu w 2021 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym powyżej 30 dni, wówczas wymiar jego urlopu wypoczynkowego uległby proporcjonalnemu obniżeniu według zasad określonych w art. 155 1 par. 1 pkt.2 Kodeksu pracy.
Zmodyfikowany art. 25 kodeksu pracy zawiera nowe regulacje w ...
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi na mocy ustawy z dnia 9 marca 2023 ...