Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach cz. 3

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Przy wyborze biura rachunkowego zwróć uwagę:

– w jakiej formie organizacyjno-prawnej prowadzi swoją działalność i sprawdź zapisy we właściwym dla tego biura rejestrze (np. Krajowy Rejestr Sądowy, CEiDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej)

– jakie kompetencje (i doświadczenie) posiadają zatrudnieni w tym biurze księgowi a jeżeli zlecasz także prowadzenie spraw kadrowo-płacowych jakie kompetencje (i doświadczenie) posiadają pracownicy dedykowani dla Ciebie (dla Twojej firmy) do świadczenia tych usług)

– czy będziesz miał bezpośredni kontakt z osobami zajmującymi się bezpośrednio księgowością oraz sprawami kadrowo – płacowymi (jeżeli je zlecasz do wykonania)

– jaką umowę przedstawia Ci do podpisania biuro rachunkowe/biuro księgowe, czy nie ma w niej ukrytych cenników usług dodatkowych, czy nie ma wysokich kar umownych, czy łatwo i szybko będziesz mógł ją rozwiązać w przypadku niezadowolenia ze sposobu i jakości świadczonych na Twoją rzecz usług

Jak zweryfikować biuro rachunkowe?

Weryfikacja biura rachunkowego jest możliwa poprzez sprawdzenie danych rejestrowych tego biura (rodzaj rejestru zależy od formy prawnej w jakiej prowadzone jest biuro rachunkowe), posiadanego przez nie ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej (w przypadku usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych posiadanie przez biuro rachunkowe takiego ubezpieczenia – polisy – jest obowiązkowe), sprawdzeniu czy nie jest stroną jakichś procesów cywilnych wytoczonych mu przez byłych klientów z tytułu szkody wyrządzonej swoim działaniem lub zaniechaniem (niewłaściwym lub nierzetelnym świadczeniem usług księgowych), kompetencji (w tym doświadczenia) posiadanych przez zatrudnionych w nim księgowych (pracowników), rodzaju programów księgowych wykorzystywanych przez biuro rachunkowe przy świadczeniu usług księgowych (i często kadrowo-płacowych).

Jak zweryfikować czy księgowa ma odpowiednie kompetencje?, jak zweryfikować umiejętności księgowej?

Księgowi świadczący swoje usługo przed 2014 rokiem powinni legitymować się certyfikatem Ministra Finansów uprawniającym do usługowego świadczenia ksiąg rachunkowych. Certyfikat ten potwierdza kompetencje tych księgowych. Ponieważ po 2014 roku takie certyfikaty przez Ministra Finansów nie są wydawane (ale wydane wcześniej zachowują cały czas swoją ważność) sprawdzenie kompetencji księgowych, którzy rozpoczęli wykonywanie swojej pracy po tej dacie, jest nieco trudniejsze. W odniesieniu do tych księgowych warto zweryfikować na rzecz kogo świadczą swoje usługi, jak dawno rozpoczęli ich świadczenie, pomocna może okazać się także lista referencyjna, którą mogą dysponować, na rzecz kogo, jakich podmiotów wykonywali do tej pory swoją pracę i na jakim stanowisku (czy stanowisku samodzielnym).

Jak sprawdzić czy mam do czynienia z rzetelnym biurem rachunkowym?

Rzetelne biuro rachunkowe to takie, które w sposób rzetelny świadczy swoje usługi na rzecz klientów oraz które w sposób rzetelny ich traktuje.

Rzetelność w sposobie świadczenia usług oznacza terminowość i poprawność dokonywanych rozliczeń podatkowych oraz prawidłowość w prowadzeniu ksiąg rachunkowych lub innych ewidencji.

Rzetelność w sposobie traktowania klientów oznacza uczciwą umowę, jaką biuro rachunkowe przedstawia do podpisania w sposób nieuprzywilejowujący żadnej ze stron umowy, nie posiadającej żadnych ukrytych opłat, nie dającej podstaw do naliczania wysokich kar umownych a właściwie jakichkolwiek kar umownych w przypadku niewielkich zaniedbań (np. opóźnień w dostarczaniu dokumentów) ze strony klientów, dającej łatwość klientowi niezadowolonemu ze świadczonych przez biuro rachunkowe usług rozwiązania umowy w krótkim okresie czasu.

Czy biuro księgowe musi posiadać jakiś certyfikat, czy są obowiązkowe jakieś certyfikaty biur rachunkowych, czy są jakieś certyfikaty księgowe?

Nie ma w chwili obecnej jakichkolwiek wymagań ustawowych ani ustawowo określonych certyfikatów dla biur rachunkowych ani urzędowych certyfikatów księgowych. Do roku 2014 Minister Finansów wydawał certyfikaty uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (były to certyfikaty księgowe dla osób fizycznych a nie firm). Po wejściu w życie ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych takie certyfikaty przez Ministra Finansów już nie są wydawane. Zachowały ważność certyfikaty Ministra Finansów wydane wcześniej ale nowe już nie są wydawane. Na ten temat pisaliśmy już w naszym artykule Księgowość Kraków.

Można w chwili obecnej spotkać się z reklamami firm prywatnych proponujących uzyskanie jakichś certyfikatów księgowych dla biur rachunkowych (tak są reklamowane), ale są to tylko i wyłącznie ich inicjatywy prywatne (certyfikaty prywatne) nie mające jakiegokolwiek umocowania ustawowego. Certyfikaty ustawowe, urzędowe certyfikaty księgowe,  ani dla księgowych (za wyjątkiem Certyfikatów Ministra Finansów, które nadal są ważne), ani dla biur rachunkowych w Polsce nie istnieją w chwili obecnej.

Zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistego:

Biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Zwolnienie od pracy na opiekę
Zwolnienie od pracy na opiekę

Art. 188 par. 1 Kodeksu pracy, przewiduje, że  pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko ...

3 grudnia 2024
Wakacje składkowe – najczęstsze pytania
Wakacje składkowe – najczęstsze pytania

Możliwość skorzystania z jednorazowego w ciągu roku zwolnienia z opłacania składek ZUS budzi ...

25 listopada 2024
Wakacje składkowe – zwolnienie ze składek ZUS
Wakacje składkowe – zwolnienie ze składek ZUS

Klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie ...

22 listopada 2024
WIĘCEJ