Badania kontrolne pracownika a czas pracy

Czy w sytuacji, gdy pracownik wykonuje badania kontrolne poza ustalonymi godzinami pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia? Takie wątpliwości praktyczne zgłaszają klienci biura księgowego PRWT.

Zasadą wynikającą z art. 229 par. 3 Kodeksu pracy, jest że okresowe i kontrolne badania lekarskie pracowników w miarę możliwości przeprowadza się w godzinach pracy, a za czas spędzony na badaniach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto pracownik zachowuje prawo do zwrotu kosztów podróży w celu wykonania badań jeśli odbywają się one w innej miejscowości.

Przyjmijmy jednak, że zaistniała sytuacja, w której wbrew zaleceniu zawartemu w ww. przepisie pracownik odbył badania kontrolne poza godzinami pracy (ze względu np. na wykonywanie pracy w godzinach nocnych lub inne względy logistyczne), czy w takiej sytuacji należy zaliczyć czas przeznaczony na badania do czasu pracy pracownika?

W przepisie użyto sformułowania „w miarę możliwości”. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania badań w godzinach pracy, to czas spędzony na badaniach lekarskich przed rozpoczęciem czasu pracy nie jest wliczany do czasu pracy. Natomiast jeśli pracownik część czasu poświęconego na badania poświęca przed pracą a część już w godzinach pracy, to oczywiście ma zaliczoną do czasu pracy tę część czasu, która przypada w jego godzinach pracy.

Posiłki dla pracowników a ZUS
Posiłki dla pracowników a ZUS

W poprzednim artykule poruszyliśmy konsekwencje podatkowe wynikające z gwarantowania przez pracodawców swoim pracownikom ...

21 listopada 2022
Posiłki dla pracowników a podatek
Posiłki dla pracowników a podatek

Pracodawcy poszukują coraz atrakcyjniejszych benefitów pracowniczych. Popularną opcją staje się gwarantowanie pracownikom posiłków ...

4 listopada 2022
Dwa wynagrodzenia w jednym miesiącu a koszty uzyskania przychodu
Dwa wynagrodzenia w jednym miesiącu a koszty uzyskania przychodu

Jak każdy pracodawca, klienci naszego biura księgowego PRWT spotykają ...

24 października 2022
WIĘCEJ