Badania kontrolne pracownika a czas pracy

Czy w sytuacji, gdy pracownik wykonuje badania kontrolne poza ustalonymi godzinami pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia? Takie wątpliwości praktyczne zgłaszają klienci biura księgowego PRWT.

Zasadą wynikającą z art. 229 par. 3 Kodeksu pracy, jest że okresowe i kontrolne badania lekarskie pracowników w miarę możliwości przeprowadza się w godzinach pracy, a za czas spędzony na badaniach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto pracownik zachowuje prawo do zwrotu kosztów podróży w celu wykonania badań jeśli odbywają się one w innej miejscowości.

Przyjmijmy jednak, że zaistniała sytuacja, w której wbrew zaleceniu zawartemu w ww. przepisie pracownik odbył badania kontrolne poza godzinami pracy (ze względu np. na wykonywanie pracy w godzinach nocnych lub inne względy logistyczne), czy w takiej sytuacji należy zaliczyć czas przeznaczony na badania do czasu pracy pracownika?

W przepisie użyto sformułowania „w miarę możliwości”. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania badań w godzinach pracy, to czas spędzony na badaniach lekarskich przed rozpoczęciem czasu pracy nie jest wliczany do czasu pracy. Natomiast jeśli pracownik część czasu poświęconego na badania poświęca przed pracą a część już w godzinach pracy, to oczywiście ma zaliczoną do czasu pracy tę część czasu, która przypada w jego godzinach pracy.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Na jakiej podstawie się odbywa?

Klienci biura księgowego PRWT są jako pracodawcy poddawani kontroli ...

13 września 2023
Powołanie pracownika do służby wojskowej
Powołanie pracownika do służby wojskowej

Klienci naszego biura księgowego PRWT coraz częściej spotykają się z sytuacją powołania pracownika ...

29 sierpnia 2023
Co powinien zawierać list referencyjny
Co powinien zawierać list referencyjny

Jeden z klientów naszego biura księgowego PRWT  zwrócił się z pytaniem jak napisać ...

4 sierpnia 2023
WIĘCEJ