W obecnym czasie, kiedy zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zostali zmuszeniu do adaptacji warunków pracy do pracy zdalnej, wielu z nich (w tym klienci naszego biura księgowego rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie) zastanawia się czy właściwym rozwiązaniem jest zmiana systemu czasu pracy na zadaniowy. Skoro pracownicy wykonują pracę w warunkach domowych, to mogą przecież pracować o różnych porach dnia, nie koniecznie w dotychczas sztywno określonych ramach. Czy na pewno?
Zadaniowy system czasu pracy wprowadza pewną elastyczność, co do czasu, w którym pracownik będzie wykonywał powierzone mu zadania. Należy jednak pamiętać, że system zadaniowego czasu pracy może zostać wprowadzony jeśli są spełnione określone w przepisach prawa pracy przesłanki, tj. rodzaj pracy, organizacja pracy lub miejsce świadczenia pracy. Występowanie tych przesłanek musi mieć przy tym charakter trwały.
Kiedy można stosować system zadaniowego czasu pracy? Korzystanie z tego systemu jest możliwe, gdy:
– nie ma konieczności określania godzin w których ma być wykonana praca,
-zapotrzebowania na pracę nie da się z góry przewidzieć,
– występują trudności w kontroli wykonywania przez pracownika pracy,
– wykonywanie pracy zależy jedynie od indywidualnego wkładu danego pracownika
Pracodawca może zobowiązać pracownika aby w określonych dniach/godzinach pojawiał się w miejscu pracy (np. w celu uczestnictwa w spotkaniu czy szkoleniu).
Zadaniowy czas pracy nie oznacza natomiast, że pracownik jest w dyspozycji pracodawcy przez cały dzień. Założenie tego systemu polega na tym, że pracodawca nie ewidencjonuje czasu pracy pracownika a rozlicza go jedynie z wykonanych zadań. Czas wykonywania pracy (co do zasady ustalony przez pracownika) powinien obejmować ramy 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. Zadaniowy czas pracy nie może bowiem służyć do omijania przepisów dotyczących świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. Dlatego też pracodawca jest zobowiązany do ustalenia w porozumieniu z pracownikiem zakresu zadań jakie ma wykonać pracownik w danym czasie (dnia, tygodnia czy miesiąca). Oczywiście doprecyzowanie tego zakresu może mieć miejsce przed każdym kolejnym miesiącem pracy.
Samo wykonywanie pracy w formie zdalnej nie przesądza więc o możliwości wprowadzenia zadaniowego systemu czasu pracy.
Jeżeli masz problemy w zakresie prawa pracy lub spraw kadrowych, albo księgowych i nie wiesz jak interpretować przepisy prawne lub po prostu masz problemy prawne związane z działalnością jaką prowadzisz zapraszamy do jednego z naszych biur w Warszawie lub w Krakowie.
Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).
Księgowość Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl
Księgowość Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl
Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.
Klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie ...
W ostatniej części rozważań na ...