Pracownik jako świadek w sądzie

Klienci naszego biura rachunkowego PRWT pytają jak powinien zachować się pracodawca, gdy jego pracownik poinformuje, że dostał wezwanie na rozprawę. Czy pracodawca ma obowiązek usprawiedliwić taką nieobecność pracownika w pracy? Czy po zakończonej rozprawie pracownik musi wrócić do pracy? A może pracownik powinien złożyć wniosek o urlop bezpłatny na dzień, w którym ma stawić się w Sądzie?

Na te pytania odpowiedź przynosi rozporządzenie z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Pracownik powinien przedstawić pracodawcy wezwanie z Sądu potwierdzające, że w danym dniu o określonej godzinie ma stawić się w Sądzie. Po zapoznaniu się z treścią takiego zawiadomienia, pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu (par. 6). Czas niezbędny obejmuje czas spędzony w sądzie oraz dojazd. Za ten czas pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia (jest to nieobecność usprawiedliwiona niepłatna). Kwestia rekompensaty utraconego zarobku pozostaje w gestii pracownika. Aby uzyskać wynagrodzenie powinien poprosić pracodawcę o zaświadczenie o wysokości utraconego w tym dniu zarobku, które dołączy do wniosku złożonego w sądzie (Sąd zwraca koszty przyjazdu i utraconego zarobku świadka- są to tzw. koszty procesu). Pracownik nie musi brać urlopu bezpłatnego z powodu stawiennictwa w sądzie. Powinien usprawiedliwić swoją nieobecność i wnosić do sądu o zwrot kosztów tego stawiennictwa w sądzie.

Z zasady to zwolnienie nie obejmuje całego dnia, tylko czas niezbędny na stawiennictwo i dojazd. Jeśli np. pracownik mający miejsce pracy w Krakowie miałby się stawić w Sądzie w Krakowie o godzinie 14 to pracując od 9 do 17, spokojnie do 13 mógłby świadczyć pracę. Jeśli natomiast pracownik musiałby wyjechać na rozprawę do innego miasta, znacznie oddalonego od miejsca wykonywania pracy to należy tą okoliczność uwzględnić przy określeniu czy pracownik powinien wrócić do pracy (czy istnieje taka fizyczna możliwość).

Jeżeli masz problem z wykładnią przepisów w tym zakresie w ramach prowadzonej przez siebie działalności zapraszamy do naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz naszego biura rachunkowego w Warszawie w ramach których świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo-płacowe.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Zapraszamy także do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Księgowość Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Księgowość Warszawa:

TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Wakacje składkowe – zwolnienie ze składek ZUS
Wakacje składkowe – zwolnienie ze składek ZUS

Klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie ...

22 listopada 2024
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 3
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 3

W ostatniej części rozważań na ...

18 listopada 2024
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 2
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 2

W kolejnej części przyjrzymy się ...

14 listopada 2024
WIĘCEJ