Pomimo tego, że instytucja Pracowniczych Planów Kapitałowych funkcjonuje już od wielu lat, wciąż otrzymujemy od klientów naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie pytania odnośnie ogólnych zasad podlegania uczestnictwu w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Poniżej więc prezentujemy krótkie podsumowanie tego tematu:
Do Pracowniczych Planów Kapitałowych obowiązuje tzw. autozapis. Oznacza to, że dla pracowników w wieku 18 -55 lat, zatrudnionych na umowach, od których odprowadzane są obowiązkowe składki emerytalno-rentowe pracodawca ma obowiązek zawrzeć umowy o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Do PPK nie zostaną zgłoszone osoby, które z tej możliwości zrezygnują. Muszą tego dokonać przekazując pracodawcy specjalną deklarację o rezygnacji z przekazywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Musi to być samodzielna decyzja osoby zatrudnionej. Pracodawca nie może nakłaniać ani zmuszać pracownika do złożenia takiej deklaracji.
Autozapis pracowników ponawiany jest co 4 lata. Pierwszy miał miejsce w 2023 r., a więc kolejny autozapis nastąpi w 2027 r. Oznacza to, że pracownicy, którzy złożyli rezygnację z uczestnictwa w PPK w 2023, będą musieli ją ponowić w kolejnym terminie.
Obowiązkiem pracodawcy jest zawarcie umowy z instytucją finansową prowadzącą Pracownicze Plany Kapitałowe. Wyboru instytucji finansowej dokonuje się w porozumieniu z działającą u pracodawcy zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej nie ma, to po konsultacjach z reprezentacją pracowników wyłonioną właśnie do celu wyboru instytucji finansowej zarządzającej Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Brak porozumienia z pracownikami w tej sprawie daje pracodawcy możliwość samodzielnego wyboru instytucji finansowej.
Z obowiązku zawarcia umowy z instytucją finansową zajmującą się zarządzaniem Pracowniczymi Planami Kapitałowymi zwolnieni są między innymi pracodawcy posiadający status mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, którym wszyscy pracownicy złożą deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jednak oba te warunki muszą być spełnione łącznie.
Umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika pracodawca zawiera nie wcześniej niż po upływie 14 dni od daty zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 3 miesiące od zatrudnienia pracownika. Umowy nie trzeba zawierać, jeśli osoba podlegająca autozapisow złożyła rezygnację z uczestnictwa w PPK lub która zakończyła współpracę z pracodawcą.
Osoby, które ukończyły 55 rok życia również mogą uczestniczyć w Pracowniczych Planach Kapitałowych, jednak może to nastąpić dopiero na ich wniosek o zapisanie do uczestnictwa w PPK.
Jeżeli masz problem w tym zakresie w ramach prowadzonej przez siebie działalności zapraszamy do naszego biura księgowego w Krakowie oraz naszego biura księgowego w Warszawie w ramach których świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo-płacowe.
Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl
Biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl
Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.
Jak co roku, z dniem 1 stycznia zacznie ...
W ostatnim czasie klienci naszego biura księgowego kierują do nas pytania dotyczące wprowadzanego ...