Obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Często pracodawcy korzystający z usług naszego biura księgowego w Krakowie, a także biura księgowego w Warszawie często zadają pytanie, czy są zobowiązani do tworzenia ZFŚS. Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy…

Bezwzględny obowiązek tworzenia ZFŚS bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników mają pracodawcy  prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Wobec pozostałych pracodawców obowiązek tworzenia ZFŚS jest względny.

Brzmienie art. 3 par. 1 i 2 ustawy ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 746), (dalej jako „Ustawa”) wskazuje, że pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty zobowiązani są do tworzenia ZFŚS. Natomiast pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą ZFŚS na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Regulacja ta nie jest jednak bezwzględna, o czym świadczy treść art. 4 Ustawy. Zgodnie z tym przepisem pracodawcy mogą w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania postanowić o nietworzeniu ZFŚS. Jest tu natomiast jeden warunek: uzgodnienie tej decyzji z funkcjonującymi w zakładzie pracy związkami zawodowymi lub w przypadku ich braku z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Należy podkreślić, że Ustawa zawiera regulacje będące jednym ze sposobów realizowania przez pracodawców  zapisów zawartych w art. 16 oraz 94 pkt. 8 Kodeksu pracy.

Dla przypomnienia:

Art. 16 Kodeksu pracy:

„Pracodawca stosownie do możliwości i warunków, zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników”

Art. 94 pkt. 8 Kodeksu pracy:

„Pracodawca jest zobowiązany w szczególności: (…) zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników”

Sam sposób w jaki pracodawca będzie zaspokajał ww. potrzeby (czy będzie to robił poprzez ZFŚS) zależy tylko od niego.

Jeżeli masz problem z wykładnią przepisów w tym zakresie w ramach prowadzonej przez siebie działalności zapraszamy do naszego biura księgowego w Krakowie oraz naszego biura księgowego w Warszawie w ramach których świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo-płacowe.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Nasze biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Wakacje składkowe – zwolnienie ze składek ZUS
Wakacje składkowe – zwolnienie ze składek ZUS

Klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie ...

22 listopada 2024
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 3
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 3

W ostatniej części rozważań na ...

18 listopada 2024
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 2
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 2

W kolejnej części przyjrzymy się ...

14 listopada 2024
WIĘCEJ