Obowiązek rejestracji i dokonywania wpłat na PFRON

Klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie rozpoczynając działalność często pytają o kwestie dotyczące składek na PFRON. Czym jest PFRON i jakie są zasady odprowadzania składek?

PFRON to Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  Jest to organ administracji państwowej powołanym w celu rehabilitacji oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych. Szczegółowe regulacje w zakresie działania PFRON określa ustawa
z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej „Ustawa”).

Jeżeli pracodawca zatrudnia 25 osób (w przeliczeniu na 25 pełnych etatów)  rejestruje się w PFRON bez względu na to, czy jest zobowiązany do opłacania składek, czy jest zwolniony z tego obowiązku. W przypadku większości pracodawców, jeśli stan zatrudnienia jest równy 25 to powstaje obowiązek dokonywania wpłat na PFRON (pewne odmienności co do poszczególnych pracodawców wynikają z Ustawy). Pracodawca, który jest zobowiązany do dokonywania wpłat  może zostać z niego  zwolniony jeśli zatrudnia przy najmniej 6 % osób niepełnosprawnych.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych może odbywać się na takich samych zasadach jak zatrudnienie osób sprawnych (rekrutacja). Można również skorzystać z pomocy urzędu pracy lub z pomocy instytucji działających na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Jak powinno się liczyć stan zatrudnienia na potrzeby PFRON?

W celu obliczenia stanu zatrudnienia pracodawca powinien określić liczbę etatów w danym miesiącu, którą wylicza się ze średniej arytmetycznej z liczb dobowych dla danego miesiąca.

Najpierw należy zsumować liczbę pracowników na każdy dzień miesiąca w przeliczeniu na pełny etat (pełny etat), a następnie wynik podzielić przez liczbę dni w miesiącu.

Np.

od 1 do 5 lipca zatrudnienie wynosiło 23 stanowiska,

od 6 do 15 lipca zatrudnienie wynosiło 25 etatów,

Od 16 do 31 lipca zatrudnienie wynosiło 27 stanowisk.

Obliczenie całkowitej liczby pracowników przeliczonych na pracę w pełnym wymiarze godzin:

[(5 dni x 23 zlecenia) + (10 dni x 25 etatów) + (16 dni x 27 etatów)] / 31 dni = 25,71 etatów – płatnik zobowiązany jest do dokonywania wpłat na PFRON za miesiąc lipiec.

 W celu obliczenia konkretnej wielkości składki zalecamy skorzystanie z dostępnych dla dokonania tej czynności kalkulatorów.

Istnieje również możliwość obniżenia przez pracodawców należnej składki poprzez:

  1. zatrudnianie osób niepełnosprawnych ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy (np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, upośledzenie umysłowe).
  2. zakup wyrobu lub usługi, z wyłączeniem handlu, odpowiednio wyprodukowanej lub świadczonej przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych po spełnieniu określonych w Ustawie kryteriów.

Jeżeli masz problem z wykładnią przepisów w tym zakresie w ramach prowadzonej przez siebie działalności zapraszamy do naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz naszego biura rachunkowego w Warszawie w ramach których świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo-płacowe.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Biuro księgowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Biuro księgowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę
Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę

W ramach praktyki naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie doradzamy naszym ...

14 października 2024
Rozwiązanie umowy o pracę a okresy zasiłkowe
Rozwiązanie umowy o pracę a okresy zasiłkowe

Klienci naszego biura rachunkowego w Krakowie czy też naszego biura rachunkowego w Warszawie ...

10 października 2024
Czy urlop pracownika musi trwać nieprzerwanie 14 dni?
Czy urlop pracownika musi trwać nieprzerwanie 14 dni?

W praktyce naszego biura księgowego w Krakowie i biura księgowego ...

7 października 2024
WIĘCEJ