Jak długo w spółce musi być przechowywane roczne sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami w zakresie księgowości?
Zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe muszą być przechowywane przez okres co najmniej 5 lat, licząc od początku roku następującego po roku obrotowym, w którym zostały zatwierdzone. Wynika to z art. 74 ust 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 z późn. zm.).
Jak długo muszą być przechowywane zgodnie z przepisami księgowymi faktury oraz paragony sprzedaży detalicznej?
Dowody księgowe dotyczące wpływów ze sprzedaży detalicznej, a takimi są paragony oraz faktury, należy przechowywać co najmniej do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, nie krócej jednak niż do dnia rozliczenia osób, którym powierzono składniki aktywów objęte sprzedażą detaliczną. Wynika to z art. 74 ust 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 z późn. zm.).
Jak długo zgodnie z przepisami księgowymi należy przechowywać dokumenty dotyczące rękojmi i reklamacji?
Dokumenty dotyczące rękojmi i gwarancji należy przechowywać co najmniej 1 rok po terminie upływu rękojmi lub rozliczeniu reklamacji. Wynika to z art. 74 ust 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 z późn. zm.).
Co to znaczy najlepsze biuro rachunkowe?
Dobre biuro rachunkowe, najlepsze biuro rachunkowe to pojęcia bardzo ocenne w odniesieniu do biur rachunkowych. Zazwyczaj określenia te związane są z rzetelnością biura rachunkowego, kompetencją księgowych w nim pracujących ale też w zestawieniu z rzetelną, „uczciwą” ceną za usługi księgowe. Biura takie oczywiście, że prowadzą działalność w celach zarobkowych ale też unikają nieuczciwych praktyk związanych z „naciąganiem” klientów na dodatkowe czy też niepotrzebne opłaty i koszty. Księgowi takich biur są kompetentni, ciągle podnoszą swoje kwalifikacje, umowy z tymi biurami są przejrzyste, nie zawierają ukrytych opłat za usługi dodatkowe, a jeżeli takie są, to są jasno wyartykułowane w chwili zawierania umowy (np. w załączniku do umowy na świadczenie usług księgowych i/lub kadrowo – płacowych).
Jak wybrać dobrego księgowego?
Wybór dobrego księgowego jest niezwykle ważną czynnością dla każdej firmy. Dokonując takiego wyboru sprawdź kompetencje księgowego, jego listę referencyjną. Doświadczenie, praca dla wielu firm a w tym dla firmy o takim samym profilu działalności jak Twoja firma, lub do niej zbliżonym, w jakiś sposób mogą potwierdzać jego umiejętności. Jeżeli jest to księgowy z dużym doświadczeniem zapytaj o certyfikat Ministra Finansów (certyfikat księgowy Ministra Finansów); certyfikaty księgowe Ministra Finansów uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych były wydawane do 2014 r. i zachowały swoją ważność do dnia dzisiejszego.
Szukasz usług księgowych lub usług kadrowo płacowych? Zapraszamy do kontaktu:
Biuro księgowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl
Biuro księgowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl
Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.
Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?
Wymiar ...
Na jaki okres można zawrzeć umowę o pracę?
Okres ...