Czy biuro rachunkowe może wstrzymać się ze świadczeniem usług rachunkowych?
Biuro rachunkowe może wstrzymać się ze świadczeniem usług rachunkowych.
Podstawa takiego wstrzymania się ze świadczeniem usług rachunkowych może być umowna (stosowny zapis w umowie o świadczenie usług rachunkowych) bądź też ustawowa (kodeks cywilny).
W pierwszym przypadku umowa o świadczenie usług rachunkowych może określać w jakich przypadkach takie wstrzymanie się ze świadczeniem usług rachunkowych może nastąpić. Najczęstszą przyczyną jest brak w zapłacie za świadczone usługi księgowe lub/oraz kadrowo płacowe świadczone przez biuro rachunkowe. Nawet jeżeli w umowie o świadczenie usług rachunkowych brak jest takiego zapisu to biuro rachunkowe może skorzystać z podstawy prawnej ustawowej.
Zgodnie bowiem z art. 490 § 1 k.c.” Jeżeli jedna ze stron obowiązana jest spełnić świadczenie wzajemne wcześniej, a spełnienie świadczenia przez drugą stronę jest wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy, strona zobowiązana do wcześniejszego świadczenia może powstrzymać się z jego spełnieniem, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego lub nie da zabezpieczenia”.
Jeżeli zatem klient biura rachunkowego zalega z płatnościami (lub nawet jedną płatnością) oraz znajduje się w sytuacji majątkowej, w której jest wątpliwa zapłata tej należności (np. nie płaci zobowiązań) to wówczas biuro rachunkowe na tej podstawie może wstrzymać się ze świadczeniem na jego rzecz swoich usług, chyba że podpisując umowę na świadczenie tych usług wiedziało o jego złej kondycji finansowej oraz realnej możliwości niepłacenia zobowiązań (art. 490 §2 k.c. – § 2. Uprawnienia powyższe nie przysługują stronie, która w chwili zawarcia umowy wiedziała o złym stanie majątkowym drugiej strony)
Czy biuro rachunkowe może rozwiązać umowę o świadczenie usług rachunkowych ze skutkiem natychmiastowym?
Biuro rachunkowe może rozwiązać umowę na świadczenie usług księgowych ze skutkiem natychmiastowym (wypowiedzieć umowę na świadczenie usług rachunkowych ze skutkiem natychmiastowym) jeżeli zapis dający mu taką możliwość zawarty jest w umowie o świadczenie usług rachunkowych. Biura rachunkowe najczęściej wprowadzają taką możliwość w przypadku zaległości w płatnościach na ich rzecz z tytułu świadczenia usług księgowych i/lub kadrowo-płacowych.
Czy biuro rachunkowe może żądać kar umownych za nieterminowe regulowanie na jego rzecz należności z tytułu świadczenia usług księgowych i/lub kadrowo-płacowych?
Biuro rachunkowe nie może domagać się zapłaty kar umownych za nieterminowe regulowanie na jego rzecz należności z tytułu świadczenia usług księgowych i/lub kadrowo-płacowych nawet jeżeli kary umowne na taką okoliczność zawarte są w samej umowie z biurem rachunkowym. Taki zapis w umowie o świadczenie usług rachunkowych i /lub kadrowo – płacowych, jeżeli został do niej wprowadzony, jest nieważny. Biuro rachunkowe może jednak domagać się odsetek ustawowych z tytułu opóźnienia w płatności lub odsetek podwyższonych, jeżeli takie zostały przewidziane w tej umowie.
Czy może być prowadzona sprzedaż z punktu widzenia księgowego gdy zepsuła się kasa fiskalna?
Sprzedaż, gdy zepsuła się kasa fiskalna oraz nie może zostać zastąpiona inną (na przykład z powodu braku takiej) powinna zostać wstrzymana.
W razie zainteresowania naszymi usługami zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistego:
Biuro księgowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl
Biuro księgowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl
Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.
W toku prowadzonej przez siebie ...
Częstą sytuacją z jaką spotykają się klienci naszego biura rachunkowego jest otrzymanie od ...