Księgowość i prawo to dwie przenikające się dziedziny. Zarówno prawnik zajmujący się obsługą prawną podmiotów gospodarczych powinien znać przynajmniej podstawy księgowości jak i księgowa/księgowy powinna posiadać/powinien posiadać znajomość przynajmniej podstaw prawa, w szczególności w zakresie prawa gospodarczego, prawa pracy (jeżeli zajmuje się też świadczeniem usług kadrowo-płacowych) jak i prawa administracyjnego.
Podstawą dokonywania zapisów księgowych, w wielu przypadkach, są umowy funkcjonujące w obrocie gospodarczym, klienci biur rachunkowych częstokroć do końca nie wiedzą gdzie jest granica pomiędzy usługami księgowymi a już zaczynają się usługi prawne, czasem granica ta jest dosyć trudna do określenia, a czasem klienci po prostu z wygody (czy chęci zaoszczędzenia na usługach prawnych) wymagają od księgowych usług prawnych, jak chociażby przygotowanie teksów umów. Księgowi podejmują się takich czynności ryzykując, iż klienci zrezygnują z ich usług. Klienci biur rachunkowych powinni jednak mieć świadomość, iż o ile przygotowanie podstawowych umów z zakresu obrotu gospodarczego jest dosyć proste (można skorzystać chociażby z gotowych wzorów dostępnych powszechnie), to już przygotowanie skomplikowanych umów, w których postanowienia są przez strony negocjowane, które wykraczają poza typowe szablony umów, powinno być zlecone prawnikom i to specjalizującym się w obrocie gospodarczy. Może podraża to koszt prowadzenia działalności gospodarczej ale daje bezpieczeństwo prawne. Także daje i bezpieczeństwo księgowym, którzy nie musza wykonywać czynności przekraczających ich kompetencje. To samo dotyczy również i prawników, którzy nie chcąc stracić zlecenia podejmują się doradztwa księgowego często nie posiadając wystarczających kompetencji w tym zakresie.
Artykuł niniejszy początkuje serię wpisów poświęconych zagadnieniom przenikania się usług księgowych z usługami prawnymi. W artykułach tych poruszone zostaną istotne, naszym zdaniem, kwestie z którymi spotykamy się od strony praktycznej w naszej działalności w tym zakresie.
W razie potrzeby, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami:
Księgowość Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl
Księgowość Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl
Zainteresowanych zapraszamy także do pełnego zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.
Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?
Wymiar ...
Na jaki okres można zawrzeć umowę o pracę?
Okres ...