Siła wyższa to stosunkowo nowa forma zwolnienia od pracy określona w przepisach kodeksu pracy. Z zasady zwolnienie to przysługuje w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Czy w związku z tym panują jakieś zasady opuszczania przez pracownika miejsca pracy? Jak powinna być zgłoszona chęć skorzystania z takiego zwolnienia?
W przypadku siły wyższej z uwagi na jej charakter nie ma takiego rygoru jak przy zgłaszaniu urlopu na żądanie (zgłoszenie przed rozpoczęciem pracy), ale powinno ono być jednak uprzednie (przed opuszczeniem miejsca pracy). W doktrynie pojawiają się głosy, że pracownik może samowolnie opuścić stanowisko pracy, ale tylko w przypadku, gdy nie miał możliwości poinformowania przełożonego i rozważył ryzyko swojej nieobecności dla dobra zakładu pracy.
Należy pamiętać, że opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia i bez ważnej przyczyny może powodować dla pracownika dotkliwe konsekwencje dyscyplinarne.
Dodatkowo warto przypomnieć, że zwolnienie z powodu działania siły wyższej:
– przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego,
– powoduje, że pracownik w okresie tego zwolnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia jedynie w wysokości połowy jego wartości.
Jeżeli masz problem w tym zakresie w ramach prowadzonej przez siebie działalności zapraszamy do naszego biura księgowego w Krakowie oraz naszego biura księgowego w Warszawie w ramach których świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo-płacowe.
Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl
Biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl
Siła wyższa to stosunkowo nowa forma zwolnienia ...
Interpretacja indywidualna to narzędzie księgowego tak samo jak prawnika.
Czy w ...