Ochrona przedemerytalna – problem praktyczny

Ochrona przedemerytalna wynikająca z art. 39 k. p. rodzi częste wątpliwości i liczne pytania wśród naszych klientów dla których świadczymy usługi w ramach naszego biura rachunkowego Kraków oraz biura rachunkowego Warszawa. Poniżej przyjrzymy się jednej z kwestii praktycznych, dotyczącej tej tematyki .

Pracownica kończy 60 lat w październiku 2024 r. Obecnie ma zawartą z pracodawcą umowę na czas określony- na 33 miesiące, która ma trwać do 20 maja 2024 r. Czy w związku z ochroną przedemerytalną, której podlega pracownica, pracodawca jest zobowiązany do zawarcia z pracownicą kolejnej umowy o pracę po 20 maja 2024 r.?

W podanym przykładzie, obecna umowa o pracę rozwiąże się tej pracownicy sama z upływem okresu, na który została zawarta. Pracodawca nie dokonana jej wypowiedzenia. Nie ma przy tym obowiązku zawierania z pracownicą w takim wypadku kolejnej umowy, pomimo przysługującej jej ochrony. Wynikająca z art. 39 k. p. ochrona przedemerytalna pracowników dotyczy, co do zasady zakazu wypowiadania umów o pracę tym pracownikom, nie dotyczy natomiast ich rozwiązywania bez zachowania okresu wypowiedzenia oraz przypadku, w którym umowa kończy się z okresem, na jaki została zawarta.

Jeżeli masz problem z wykładnią przepisów zapraszamy do naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz naszego biura rachunkowego w Warszawie, w których świadczymy usługi księgowe oraz usługi kadrowo-płacowe. Zapraszamy także do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Usługi prawne w zakresie prawa pracy świadczone są w ramach naszego biura rachunkowego przez prawnika specjalizującego się w prawie pracy tak w zakresie prawa materialnego (przepisy prawne) jak i procesowego (prowadzenie spraw sądowych przed Sądami Pracy).

Nasze biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Nasze biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zainteresowanych zapraszamy także do pełnego zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Księgowość kryptowalut
Księgowość kryptowalut

Jak księgować kryptowaluty? Jak ksiegować dochody osiągane z kryptowalut, z obrotu kryptowalutami? Te i pytania pojawiają ...

3 kwietnia 2025
Rachunkowość, kilka pytań i odpowiedzi
Rachunkowość, kilka pytań i odpowiedzi

Czy spółka z o.o. może otworzyć księgi rachunkowe po 30 dniach od rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Odpowiedź: ...

31 marca 2025
Nazwa biura rachunkowego
Nazwa biura rachunkowego

Brak w Polsce przepisów, które determinowałyby określone nazwy lub człony tych nazw, pod którymi mogą ...

28 marca 2025
WIĘCEJ