Księgowość kryptowalut

Jak księgować kryptowaluty? Jak ksiegować dochody osiągane z kryptowalut, z obrotu kryptowalutami? Te i pytania pojawiają się obecnie w pracy księgowych i biur rachunkowych zajmujących się kryptowalutami.

W niniejszym artykule poruszony zostanie temat opodatkowania odpłatnego zbycia kryptowalut na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kryptowaluty, to temat coraz bardziej popularny, coraz więcej osób widzi w nich możliwość osiągania dochodów, coraz więcej podmiotów zajmuje się nimi profesjonalnie i tym samym zachodzi konieczność świadczenia usług księgowych w tym zakresie (księgowość kryptowalut, walut wirtualnych).

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty zaliczane są do walut wirtualnych.

Zgodnie z art. 2 ust 2 pkt 26 polskiej ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1124 z późn. zm.) waluta wirtualna to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

  1. a) prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
  2. b) międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
  3. c) pieniądzem elektroniczny w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,
  4. d) instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
  5. e) wekslem lub czekiem

oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Jak zatem widać polski ustawodawca nie wprowadził definicji pozytywnej walut wirtualnych (do których zaliczają się kryptowaluty) ale definicję negatywną poprzez zaprzeczenie czym one nie są. Jest to o tyle zrozumiałe, że rynek walut wirtualnych jest rynkiem energicznie rozwijającym się i oprócz tych, już można powiedzieć tradycyjnych w pewnym sensie, jak np. Bitcoin, w obrocie funkcjonuje wiele innych (np. Ethereum, Solana, TRON, Polkadot, JOTA, Toncoin, Uniswap, Stellar) i ciągle powstają nowe.

Polski ustawodawca w przepisach podatkowych reguluje kwestie podatkowe związane z obrotem kryptowalutami.

Poprzez odpłatne zbycie kryptowaluty zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi rozumiemy „wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną” (art. 17 ust 1 f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn. Dz. U. z 2025 r., poz. 163 z późn. zm.).

Przychody z odpłatnego zbycia kryptowalut są niczym innym niż zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z kapitałów pieniężnych tak samo jak np. odsetki od pożyczek, odsetki od wkładów oszczędnościowych, dywidendy i inne przychody udziału w zyskach osób prawnych, przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, itd.

No ale w przypadku kryptowalut pojawiają się także przecież koszty w zakresie ich nabycia więc co na to polska ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Kwestia ta została uregulowana przez polskiego ustawodawcę w art. 22 ust 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosownie do postanowień którego „koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.”

Zaznaczyć jednak należy, iż tymi kosztami nie są wydatki związanych z zamianą jednej kryptowaluty na  inną kryptowalutę”. Dlaczego? Ano dlatego, że tak chce polski ustawodawca (art. 23 ust 1 pkt 38d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dochody uzyskane z odpłatnego zbycia walut wirtualnych opodatkowane są w Polsce wg. stawki 19% przy czym, zgodnie z polskimi przepisami,  dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 14-16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tymi przepisami:

– koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (np. podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie wymiany pomiędzy kryptowalutami i środkami płatniczymi, wymiany pomiędzy kryptowalutami i pośrednictwa w tym zakresie).

– koszty uzyskania przychodów, o których wyżej mowa, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem, iż nadwyżka kosztów uzyskania przychodów nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.

Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z usług naszego biura rachunkowego PRWT zapraszamy do kontaktu.

Księgowość i obsługa Biznesu sp. z o.o. 

Długa 55/1A
31-147 Kraków
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Świętokrzyska 18/325
00-052 Warszawa
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Księgowość kryptowalut
Księgowość kryptowalut

Jak księgować kryptowaluty? Jak ksiegować dochody osiągane z kryptowalut, z obrotu kryptowalutami? Te i pytania pojawiają ...

3 kwietnia 2025
Rachunkowość, kilka pytań i odpowiedzi
Rachunkowość, kilka pytań i odpowiedzi

Czy spółka z o.o. może otworzyć księgi rachunkowe po 30 dniach od rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Odpowiedź: ...

31 marca 2025
Nazwa biura rachunkowego
Nazwa biura rachunkowego

Brak w Polsce przepisów, które determinowałyby określone nazwy lub człony tych nazw, pod którymi mogą ...

28 marca 2025
WIĘCEJ