Czy księgowa aby świadczyć usługi księgowe może je wykonywać w swoim domu czy musi posiadać osobny lokal, osobne biuro rachunkowe?
Księgowa aby świadczyć usługi księgowe nie musi ich wykonywać w osobnym lokalu, nie musi posiadać osobnego biura rachunkowego, usługi księgowe może świadczyć bezpośrednio u swoich klientów lub w swoim domu. Jeżeli księgowa zamierza świadczyć usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych musi to robić w ramach działalności gospodarczej. Przepisy nie definiują jednak w tym przypadku jaka to musi być forma organizacyjno – prawna takiej działalności. Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych może się odbywać w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, może też przybrać formę spółki cywilnej (np. z inną księgową) czy też osobowej lub kapitałowej spółki prawa handlowego (zdefiniowanej w kodeksie spółek handlowych).
Czy obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jakie posiadają biura rachunkowego obejmuje ubezpieczenie od wszelkich szkód wyrządzonych przez to biuro?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) biur rachunkowych nie obejmuje stosownie do postanowień zawartych w §2 ust 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1616) szkód:
– polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzonych przez ubezpieczonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi, jak również osobie, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym pożyciu,
– wyrządzonych przez ubezpieczonego, który przestał spełniać warunki, o których mowa w art. 76a ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. utracił pełną zdolność do czynności prawnych lub został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9. Ustawy o rachunkowości), chyba że szkoda została wyrządzona w związku z prowadzoną działalnością w czasie, w którym ubezpieczony spełniał te warunki,
– polegających na zapłacie kar umownych,
– powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.
Z kim w biurze rachunkowym powinna zastać zawarta umowa o świadczenie usług rachunkowych i/lub kadrowo płacowych? Kto ze strony biura rachunkowego powinien podpisać taką umowę?
Umowa o świadczenie usług księgowych i/lub kadrowo płacowych powinna zostać zawarta (podpisana) z osobą upoważnioną do reprezentowania tego biura. Zazwyczaj będzie to właściciel (współwłaściciel) biura rachunkowego, członek zarządu lub też prokurent lub pełnomocnik upoważniony do zawierania tego typu umów.
Jakie są największe trudności w pracy księgowych oraz biur rachunkowych?
Największe trudności w pracy księgowych oraz biur rachunkowych to ciągle zmieniające się w Polsce przepisy prawne oraz interpretacje podatkowe jak również terminowość w dokonywaniu rozliczeń podatkowych. Księgowi oraz biura rachunkowe w umowach ze swoimi klientami zazwyczaj wprowadzają ściśle określone terminy na dostarczanie przez klientów dokumentów księgowych (np. do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu podlegającym księgowaniu) ale często klienci nie przestrzegają tych terminów i dostarczają dokumenty „na ostatnią chwilę”. W takich przypadkach następuje kumulacja pracy księgowych co wiąże się z niezwykłym stresem o rzetelność oraz terminowość dokonywanych rozliczeń. Pośpiech jest bowiem najgorszym doradcą w pracy księgowych, łatwo wówczas o pomyłkę, łatwo o błąd. Biorąc pod uwagę jeszcze brak pewności co do stabilności przepisów podatkowych oraz ciągłą konieczność ich monitorowania, sprawdzania interpretacji podatkowych, praca księgowych jest trudna oraz często ze wskazanych wyżej względów stresująca.
Zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistego:
Księgowość Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl
Księgowość Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl
Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.
Klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie ...
W ostatniej części rozważań na ...