Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach cz. 5

Jakie kwalifikacje powinna posiadać księgowa, księgowy?

W świetle obowiązujących w chwili obecnej w Polsce przepisów nie ma określonych ustawowo wymagań odnośnie wykształcenia czy kwalifikacji księgowych. Księgowym w zasadzie może zostać każdy niezależnie od posiadanego wykształcenia. Księgowi powinni oczywiście w zakresie wykonywanych przez siebie usług, wykonywać je zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi księgowości. W zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych jest to ustawa o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 z późn. zm.). Dobry księgowy to też księgowy obeznany z przepisami podatkowymi oraz też z innych dziedzin prawnych, z którymi wykonując swoją pracę (świadcząc usługi księgowe) może mieć do czynienia. Księgowy to oczywiście nie prawnik ale tak jak dobry prawnik zajmujący się świadczeniem usług dla podmiotów gospodarczych powinien posiadać podstawową wiedzę w zakresie księgowości tak i dobry księgowy podstawową wiedzę w zakresie prawa. Z tego też względu księgowi uczestniczą w szkoleniach ciągle podnosząc swoje umiejętności i kwalifikacji. Szczególnie dotyczy to tych kwestii, w których mają do czynienia ze zmieniającymi się przepisami prawnymi. A przepisy prawne w Polsce zmieniają się bardzo często oraz bardzo często są niejasne. Z tego też względu ciągłe podnoszenie kwalifikacji oraz uczestnictwo w szkoleniach księgowych jest niezbędne.

Jakie cechy powinna posiadać dobra księgowa?

Dobra księgowa to księgowa rzetelna, sumienna oraz dbająca o interesy podmiotu, na rzecz którego świadczy usługi księgowe. Terminowość, skrupulatność, to następne cechy dobrej księgowej. Komunikatywność, logiczność w działaniu oraz wypowiedziach, precyzja to też cechy, bez których raczej trudno dobrze wykonywać usługi w zakresie księgowości. Usługi księgowe to nie tylko prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz innych rejestrów, księgowość to nie tylko składanie deklaracji w Urzędach Skarbowych (oraz innych). Księgowość to też kontakt z klientem, to też umiejętność tłumaczenia oraz przekazywania informacji w sposób łatwy do zrozumienia. Pomiędzy biurem rachunkowym (księgowym) a klientem tworzy się bardzo często więź oparta na zaufaniu. Jedną z najgorszych rzecz jaką może zrobić księgowy to jest podważenie tego zaufania. Nie każdy dobrze się czuje w tym zawodzie i nie każdy do wykonywania tego zawodu się nadaje.

Jakie warunki trzeba spełnić aby prowadzić biuro rachunkowe?

Wymagania dotyczące prowadzenia biura rachunkowego dotyczą tylko i wyłącznie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wymagania te związane są z samymi księgowymi świadczącymi takie usługi oraz ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest zgodnie z art. 76 a ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 z późn. zm.) działalnością gospodarczą. Działalność taką mogą wykonywać wyłącznie osoby, które:

– mają pełną zdolność do czynności prawnych;

 – nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.

Osoby (przedsiębiorcy) zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych powinny posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z tą działalnością (za szkody powstałe w następstwie działania lub zaniechania  przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych).

Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych 10 000 euro.

Powyżej przedstawiono jedyne istniejące obecnie  wymagania ustawowe jakie należy spełnić aby prowadzić biuro rachunkowe. Wymagania te nie dotyczą usług nie polegających na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych (np. Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów, wypełniania PITów, czy innych usług księgowych).

Brak zatem jakichkolwiek wymogów dotyczących formy organizacyjno-prawnej, w jakiej biuro rachunkowe powinno być prowadzone, kompetencji zatrudnianych przez biuro rachunkowe pracowników (księgowych) czy właściciela czy wspólników, jeżeli biuro rachunkowe prowadzone jest w formie indywidualnej działalności gospodarczej lub spółki. Brak też wymogów odnośnie wyposażenia technicznego jakim biuro rachunkowe powinno dysponować.

Czy można prowadzić księgowość bez certyfikatu?

Można obecnie prowadzić księgowość bez jakiegokolwiek certyfikatu księgowego. W chwili obecnej nie obowiązują jakiekolwiek regulacje ustawowe w tym zakresie. Nie obowiązują zatem jakiekolwiek przepisy prawne w zakresie certyfikowania biur rachunkowych czy też certyfikowania usług świadczonych przez takie biura (certyfikaty księgowe).

Zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistego:

Księgowość Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Księgowość Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Benefity dla pracowników a podatek i ZUS
Benefity dla pracowników a podatek i ZUS

Obecnie na rynku pracy powszechne są wszelakiego rodzaju dodatki do wynagrodzeń ...

28 października 2024
Zbieg tytułów do ubezpieczeń a składki ZUS
Zbieg tytułów do ubezpieczeń a składki ZUS

Świadcząc usługi kadrowo-pałacowe dla klientów naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz ...

25 października 2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 2025 r.
Zmiany w składce zdrowotnej od 2025 r.

W ostatnim czasie dostajemy pytania od klientów naszego biura księgowego ...

WIĘCEJ