Benefity dla pracowników a podatek i ZUS

Obecnie na rynku pracy powszechne są wszelakiego rodzaju dodatki do wynagrodzeń pracowników oferowane przez pracodawców. Standardem staje się dodatkowa opieka medyczna czy też karty sportowe. Świadczenia te nie zawsze jednak są obojętne jeśli chodzi o obowiązek podatkowy i składki ZUS. Zwolnione z podatku i składek ZUS są świadczenia opłacane przez pracodawcę z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.  Jednak świadczenia opłacane ze środków obrotowych pracodawcy co do zasady stanowią przychód pracownika podlegający opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.  Klienci naszego biura księgowego często kierują do nas pytania w tym temacie ponieważ istnieją sytuacje, które zwalniają pracodawcę z obowiązku naliczenia i odprowadzenia składek ZUS za benefity przyznane pracownikowi. Aby tak się stało, musi zostać spełnione jednocześnie kilka warunków:

– przede wszystkim pracownik musi partycypować w kosztach przyznanego benefitu, choćby w symbolicznej wysokości, a więc pracodawca nie może ponosić całości kosztu oferowanego pracownikowi świadczenia

– cena świadczenia oferowanego pracownikowi musi być niższa od ceny rynkowej tej usługi, a więc pracownik musi odnieść korzyść ze skorzystania z oferowanego mu benefitu,

– zasady korzystania z benefitów oferowanych przez pracodawcę i możliwość korzystania z nich wynikają z układów zbiorowych pracy obowiązujących u pracodawcy, a jeśli ich nie ma, to z innych wewnętrznych przepisów, takich jak  regulaminów wynagradzania czy też przepisów o wynagradzaniu.

Jeśli wszystkie te przesłanki spełnione są jednocześnie, świadczenie przyznane pracownikowi nie stanowi podstawy składek ZUS. W dalszym ciągu pozostaje jednak przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu.

Zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistego:

Księgowość Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Księgowość Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 3
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 3

W ostatniej części rozważań na ...

18 listopada 2024
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 2
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 2

W kolejnej części przyjrzymy się ...

14 listopada 2024
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym

W toku prowadzonej przez siebie ...

7 listopada 2024
WIĘCEJ