Czy urlop pracownika musi trwać nieprzerwanie 14 dni?

W praktyce naszego biura księgowego w Krakowie i biura księgowego w Warszawie często spotykamy się z pytaniami z zakresu prawa pracy od naszych klientów. Zgłaszają się oni do nas z zapotrzebowaniem na doradztwo prawne z zakresu prawa pracy z pytaniami pojawiającymi się w toku prowadzonej przez nich działalności. Przykładem może być wątpliwość w zakresie obowiązku udzielenia pracownikowi nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni.

Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy, kiedy przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy  jest dzielony na części, co najmniej jedna z nich powinna trwać  nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Jeżeli jednak we wniosku urlopowym pracownik wskaże terminy wykorzystania urlopu, które nie będą obejmować 14 dni, to akceptacja takiego wniosku  nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika, przewidzianego w art. 282 par. 1 pkt. 2 Kodeksu pracy.

W przypadku podziału urlopu na części, zgodnie z literalnym brzmieniem powołanego wyżej przepisu, co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Mimo iż taki podział urlopu wypoczynkowego na części, z których żadna nie trwa co najmniej 14 dni jest sprzeczny z literalnym brzmieniem przepisu art. 162 Kodeksu pracy, to czyn ten nie wypełnia dyspozycji art. 282 § 1 pkt 2 k.p., sankcjonującego brak udzielenia przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Przyjmuje się bowiem, iż obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi możliwości skorzystania z nieprzerwanego urlopu w wymiarze 14 dni. W przypadku, gdy pracownik wyrazi wolę podziału urlopu na krótsze części i nie chce skorzystać z przysługującego mu prawa do  nie można mówić o naruszeniu przepisów Kodeksu pracy przez pracodawcę.

Należy jednak podkreślić, że z uwagi na fakt, iż podział urlopu na części wymaga wniosku pracownika, warto dla celów dowodowych zadbać o pisemne wnioski w tej kwestii.

W razie zainteresowania naszymi usługami, zapraszamy do kontaktu osobistego, telefonicznego lub mailowego:

Księgowość Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Księgowość Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Obowiązek posiadania skrzynki do e-Doręczeń
Obowiązek posiadania skrzynki do e-Doręczeń

W ostatnim czasie klienci naszego biura księgowego kierują do nas pytania dotyczące wprowadzanego ...

20 grudnia 2024
Zawarcie umowy zlecenia ze słuchaczem szkoły policealnej a składki ZUS
Zawarcie umowy zlecenia ze słuchaczem szkoły policealnej a składki ZUS

Czy osoba posiadająca status słuchacza szkoły policealnej podlega ...

13 grudnia 2024
Zwolnienie od pracy na opiekę
Zwolnienie od pracy na opiekę

Art. 188 par. 1 Kodeksu pracy, przewiduje, że  pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko ...

3 grudnia 2024
WIĘCEJ