Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 5

Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę?

Wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za wykonaną przez niego pracę powinno odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy, kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także powinno uwzględniać nakład świadczonej pracy oraz jej jakość. Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem pieniężnym w uzgodnionej przez strony wysokości, jednak nie mniejszej niż określonej w przepisach regulujących wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Warto również podkreślić, że pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia, a także nie może tego prawa przenieść na inną osobę.

Jaka jest forma i termin wypłaty wynagrodzenia?

Jeśli chodzi o wypłatę wynagrodzenia, to co do zasady następuje ona w formie przelewu, na wskazany przez pracownika rachunek bankowy. Wynagrodzenie może również zostać wypłacone w gotówce do rąk własnych pracownika, jednak na jego wniosek złożony w formie papierowej lub elektronicznej.

Wypłata wynagrodzenia za pracę powinna być dokonana co najmniej raz w miesiącu i odbywać się w stałym, ustalonym z góry terminie. Wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc może zostać dokonana do końca miesiąca, z który wynagrodzenie jest należne, nie później jednak do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie jest wypłacane. Ważną zasadą jest wypłata wynagrodzenia przed terminem wypłaty, jeśli przypada on w dniu wolnym od pracy. Zgodnie z przepisami w takim przypadku wynagrodzenie wypłaca się w pierwszym dniu roboczym, poprzedzającym dzień ustalonej wypłaty.

Jakie świadczenia przysługują w czasie niezdolności do pracy?

Świadczenia przysługujące pracownikowi w czasie niezdolności do pracy zależne są od przyczyny niezdolności oraz czasu jej trwania. I tak, jeśli niezdolność do pracy spowodowana jest chorobą trwającą łącznie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (nie muszą one następować po sobie), a w przypadku pracownika powyżej 50 roku życia 14 dni, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% wysokości pełnego wynagrodzenia. W razie wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w okresie ciąży, pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia za czas jak w przypadku niezdolności spowodowanej chorobą. Podobnie prawo do 100% wynagrodzenia za wskazany wcześniej czas pracownik zachowuje w razie poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Za niezdolność do pracy powyżej wskazanych okresów pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Kto wypłaca wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy?

Wypłata wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy uzależniona jest od wielkości zakładu pracy oraz czasu trwania niezdolności. W przypadku zakładu pracy zgłaszającego do ZUS poniżej 20 pracowników na dzień 30 listopada roku poprzedniego za pierwsze 33 choroby wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe przez pracodawcę. Od 34 dnia choroby wypłatę przejmuje ZUS i wypłaca wtedy zasiłek chorobowy. Pracodawca w imieniu pracownika składa do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego.

Jeśli pracodawca na dzień 30 listopada roku poprzedniego zgłosił do ubezpieczenia co najmniej 21 pracowników, zobowiązany jest on do wypłaty wynagrodzenia chorobowego już od pierwszego dnia powstania niezdolności do pacy.

W przypadku zleceniobiorców zgłoszonych do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, zasiłek należny jest od pierwszego dnia choroby i każdorazowo wypłacany jest przez ZUS, na wniosek złożony przez zleceniodawcę.

Szukasz usług z zakresu kadr i płac? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo:

Usługi kadrowo-płacowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Usługi kadrowo-płacowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Obowiązek posiadania skrzynki do e-Doręczeń
Obowiązek posiadania skrzynki do e-Doręczeń

W ostatnim czasie klienci naszego biura księgowego kierują do nas pytania dotyczące wprowadzanego ...

20 grudnia 2024
Zawarcie umowy zlecenia ze słuchaczem szkoły policealnej a składki ZUS
Zawarcie umowy zlecenia ze słuchaczem szkoły policealnej a składki ZUS

Czy osoba posiadająca status słuchacza szkoły policealnej podlega ...

13 grudnia 2024
Zwolnienie od pracy na opiekę
Zwolnienie od pracy na opiekę

Art. 188 par. 1 Kodeksu pracy, przewiduje, że  pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko ...

3 grudnia 2024
WIĘCEJ