Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 1

Wraz z usługami księgowymi świadczonymi przez nasze biuro rachunkowe w Krakowie oraz biuro rachunkowe w Warszawie świadczymy także usługi kadrowo-płacowe, w związku z czym chcielibyśmy przybliżyć Państwu również i tę tematykę w cyklu krótkich pytań i odpowiedź.

Jakie są różnice pomiędzy umową o pracę a umową zlecenia?

Podstawowa różnica pomiędzy umową o pracę, a umową zlecenia jest taka, że do umowy o pracę mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy, a do umowy zlecenia przepisy kodeksu cywilnego.

Przepisy kodeksu pracy gwarantują pracownikom m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze wynikającym ze stażu pracy, zachowanie okresu wypowiedzenia, ochronę wynagrodzenia przed zajęciem komorniczym, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych, w święta czy też w godzinach nadliczbowych, wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i in. Kodeks cywilny nie zawiera przepisów w tym zakresie, w związku z czym zleceniobiorcy nie dysponują takimi uprawnieniami, jak pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę.

Jak są oskładkowane umowy o pracę oraz umowy zlecenia?

Umowy o pracę zawsze podlegają zgłoszenia do wszystkich ubezpieczeń społecznych (ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe), a także do ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku umów zlecenia należy rozważyć kwestię zbiegu tytułów ubezpieczenia, od którego zależy zakres ubezpieczeń, do których konieczne będzie zgłoszenie zleceniobiorcy. Obecnie, co do  zasady umowy zlecenia podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnym, za wyjątkiem składki chorobowej, która w przypadku umów zlecenia jest dobrowolna. W przypadku zbiegów tytułu do ubezpieczenia, a więc np. zatrudnienia w innym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, znaczenie ma kwota osiąganego przychodu. Zleceniobiorca otrzymujący z innego źródła wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia podlega obowiązkowym składkom emerytalnym, rentowym, wypadkowym, zdrowotnym oraz dobrowolnej składce chorobowej. Zleceniobiorca otrzymujący wynagrodzenie z innego źródła równe lub wyższe od minimalnego wynagrodzenia, podlega tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Studenci lub uczniowie  do ukończenia 26 roku życia nie podlegają zgłoszeniu do ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia. Niniejszy wpis oczywiście nie wyczerpuje całego tematu, gdyż pod uwagę należy wziąć konkretne okoliczności występujące w danym przypadku. Powyżej wskazano jedynie ogólne zasady podlegania ubezpieczeniom.

Komu przysługuje zwolnienie z PIT?

Zwolnienie z PIT przysługuje młodym pracownikom, którzy nie ukończyli 26 roku życia korzystają ze zwolnienia z obowiązku odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od przychodów osiąganych przez nich między innymi z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia. Aby skorzystać ze zwolnienia, nie trzeba składać do pracodawcy konkretnego oświadczenia, gdyż ulga ta jest stosowana automatycznie. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że z ulgi tej skorzystać można jedynie do przychodu w wysokości 85 528 zł w roku kalendarzowym. Nadwyżka ponad tę kwotę objęta jest podatkiem zgodnie ze skalą podatkową. 

Jakie są zasady zapisów do PPK w przypadku umów o pracę i umów zlecenia?

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych zapisywane są automatycznie osoby, które ukończyły 18 rok życia a nie ukończył 55 roku życia, oraz od których obowiązkowo odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (również z tytułu umowy zlecenia). Dobrowolnie do PPK przystąpić mogą pracownicy/zleceniobiorcy pomiędzy 55 a 70 rokiem życia. Z zapisu do Pracowniczych Planów Kapitałowych zwolnieni są pracownicy/zleceniobiorcy, którzy złożyli pracodawcy deklarację o braku zamiaru przystąpienia do PPK.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie świadczonych przez nas usług kadrowo-płacowych, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu

Księgowość Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Księgowość Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zainteresowanych zapraszamy także do pełnego zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar ...

19 września 2024
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3

Na jaki okres można zawrzeć umowę o pracę?

Okres ...

16 września 2024
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2

Jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem pracy?

Przed rozpoczęciem ...

12 września 2024
WIĘCEJ