Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w Polsce w pytaniach i odpowiedziach cz. 6

Kto nie może prowadzić w Polsce biura rachunkowego?

Biura rachunkowego nie może w Polsce prowadzić ten kto:

– nie posiada pełnej zdolność do czynności prawnych;

– został (był) skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.

Kto może prowadzić księgi rachunkowe w Polsce?

Księgi rachunkowe może prowadzić w Polsce każdy kto:

– posiada pełną zdolność do czynności prawnych;

 – nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 z późn. zm.).

Czy polskie biuro rachunkowe musi mieć licencję?

Polskie biuro rachunkowe nie musi mieć żadnej licencji. Brak w chwili obecnej jakichkolwiek polskich wymogów ustawowych dotyczących licencji biur rachunkowych, certyfikatów biur rachunkowych, licencjonowania czy też certyfikowania biur rachunkowych lub świadczonych przez nie usług księgowych.

Co oznacza zapis w umowie z polskim biurem rachunkowym, że umowa o świadczenie usług księgowych może zostać wypowiedziana na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego?

Zapis w umowie z polskim biurem rachunkowym, że umowa o świadczenie usług księgowych może zostać wypowiedziana na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego oznacza, iż jest jednomiesięczny okres wypowiedzenia tej umowy z tym, że rozwiązanie umowy nastąpi w ostatnim dniu miesiąca, w którym ten miesięczny termin upłynie. Jeżeli zatem umowa zostanie wypowiedziana w dniu 5 lipca to ulegnie rozwiązaniu dopiero w ostatnim dniu sierpnia, jeżeli zostanie wypowiedziane w dniu 30 lipca to także ulegnie rozwiązaniu w ostatnim dniu sierpnia. Proszę zwrócić uwagę, iż faktyczny okres po jakim umowa taka ulegnie rozwiązaniu może być dużo dłuższy niż jeden miesiąc (pomimo jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia) i w ekstremalnym przypadku może to być niemal dwa miesiące. Ważne też jest, iż wypowiedzenie umowy zaczyna biec nie w dniu podpisania takiego wypowiedzenia  ale w dniu, w którym oświadczenie o wypowiedzeniu zostało zakomunikowane biuru rachunkowemu (dotarło do niego). Wypowiedzenie takiej umowy powinno też być dokonane w formie, w której umowa o świadczenie usług rachunkowych została zawarta. Jeżeli umowa zawarta została na piśmie to również na piśmie takie wypowiedzenie umowy powinno zostać dokonane (a nie mailem, telefonicznie).

Zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistego:

Biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Wakacje składkowe – zwolnienie ze składek ZUS
Wakacje składkowe – zwolnienie ze składek ZUS

Klienci naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie ...

22 listopada 2024
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 3
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 3

W ostatniej części rozważań na ...

18 listopada 2024
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 2
Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 53 k. p. z pracownikiem chronionym cz. 2

W kolejnej części przyjrzymy się ...

14 listopada 2024
WIĘCEJ