Biuro rachunkowe, biuro księgowe, księgowość, usługi księgowe w pytaniach i odpowiedziach – cz. 4

Jak znaleźć tanie i dobre biuro rachunkowe?

Tanie biuro rachunkowe nie oznacza wcale złego biura rachunkowego, więc pytanie jest jak najbardziej ze wszech miar zasadne. Nie jest to jednak proste i wymaga zazwyczaj dużej ostrożności. Wiele biur rachunkowych może na pozór wyglądać jako „tanie biuro”, często też w ten sposób reklamują się, co nijak jednak czasem ma się do rzeczywistości. Wiele biur bowiem stosuje ukryte cenniki, cenniki za usługi dodatkowe. Ryczałt z tytułu usług księgowych jest co prawda niewielki, bardzo konkurencyjny, ale okazuje się później w praktyce, że biuro rachunkowe pobiera opłaty dodatkowe za wiele czynności „dodatkowych” nie objętych comiesięczną opłatą ryczałtową. Zawsze w związku z tym warto sprawdzić czy nie ma opłat dodatkowych, jeżeli są to za co i jak wysokie. Warto w takim przypadku ustalić łączną kwotę miesięczną za usługi księgowe. Nie oznacza to wcale, iż wszystkie biura, które w istocie reklamują się jako „tanie” czy pobierają niskie wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług księgowych takimi nie są. W takim przypadku warto także dokonać weryfikacji takiego biura, kto świadczy usługi księgowe, jakie ma doświadczenie itd.

Tanie nie znaczy złe biuro rachunkowe. Warto jednak przy wyborze takiego biura dokonać jego weryfikacji tak pod względem jakości i rzetelność świadczonych usług księgowych jak i  finalnej, ostatecznej ceny jaka będzie płatna miesięczne.

 Czy biura rachunkowe świadczą usługi kadrowo – płacowe?

Biura rachunkowe (biura księgowe) zazwyczaj oprócz usług księgowych świadczą także usługi kadrowo płacowe. Biura takie zatrudniają zatem i księgowych i specjalistów od spraw kadrowo-płacowych.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Biura rachunkowe świadczą często jednocześnie i usługi księgowe i usługi kadrowo płacowe.

W ramach usług księgowych biura rachunkowe zazwyczaj świadczą następujące usługi:

– prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów

– prowadzenie ksiąg handlowych

– prowadzenie ewidencji majątku trwałego

– prowadzenie ewidencji VAT oraz sporządzanie deklaracji VAT

– obliczanie zobowiązań podatkowych

– sporządzanie deklaracji podatkowych CIT, PIT

– sporządzanie sprawozdań dla GUS oraz NBP

– sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych

– opracowanie i przygotowanie raportów finansowych (księgowych) dla Zarządu/Właścicieli

– konsultacje księgowe

– obsługa audytów i kontroli podatkowych

– reprezentowanie przed organami skarbowymi

– opiniowanie i analiza umów oraz innych dokumentów źródłowych pod kątem skutków podatkowych

– rozliczanie dotacji oraz innych form dofinansowania ze źródeł zewnętrznych, w tych UE,

– wsparcie w procesie pozyskiwania finansowanie (dotacje, subwencje, kredyty, pożyczki, inne)

Usługi kadrowo – płacowe prowadzone przez biura rachunkowe obejmują zwykle:

– prowadzenie dokumentacji kadrowej

– przygotowanie umów o pracę

– przygotowywanie wypowiedzeń umów o pracę

– wystawianie świadectw pracy

– sporządzanie list płac

– sporządzanie umów cywilno-prawnych

– rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych

– sporządzanie deklaracji podatkowych

– sporządzanie deklaracji ZUS

– reprezentowanie przed ZUS

 Certyfikowane biuro rachunkowe, co to oznacza?

Ostatnio można spotkać reklamy, stosownie do których istnieje możliwość uzyskania dla biura rachunkowego jakiegoś certyfikatu księgowego. Zaznaczyć w tym miejscu jednak należy, iż nie chodzi tutaj o jakiś certyfikat urzędowy lub certyfikat mający jakiekolwiek oparcie w przepisach prawnych a certyfikat całkowicie prywatny, jakiś certyfikat nadawany przez podmiot zupełnie prywatny. Nie ma zakazu nadawania takich certyfikatów, każdy podmiot, każda spółka a nawet osoba prywatna taki certyfikat księgowy może wydać wg. przez siebie określonych kryteriów oraz określonej przez siebie procedury. Taki certyfikat, w tym przypadku „certyfikat księgowy”, nie ma jednak jakiejkolwiek mocy prawnej ponieważ nie ma jakiegokolwiek oparcia w przepisach prawnych. Jest to certyfikat całkowicie prywatny. Nadmienić należy, iż do roku 2014 Minister Finansów wydawał certyfikaty dla księgowych upoważniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Od 2014 roku takie certyfikaty przez Ministra Finansów nie są jednak już wydawane, ale uprzednio wydane zachowały swoją ważność, cały czas są w mocy. Pojawiające się w przestrzeni publicznej ogłoszenia o możliwości uzyskania certyfikatu księgowego przez biura rachunkowe mogą zatem wprowadzać w błąd. Te certyfikaty prywatne nie mają nic wspólnego z certyfikatami wydawanymi księgowym do 2014 roku przez Ministra Finansów.

Czy biuro rachunkowe i biuro księgowe to to samo?

Biuro księgowe to po prostu inna nazwa biura rachunkowego. Podmioty świadczące usługi księgowe oraz zazwyczaj także usługi kadrowo – płacowe posługują się rożnymi nazwami. Może to być biuro rachunkowe, biuro księgowe, czasem biura takie posługują się nazwami fantazyjnymi lub nazwiskiem właściciela (w przypadku indywidualnej działalności gospodarczej lub spółek osobowych w jakiej taka działalność jest prowadzona), dodając w nazwie, dla lepszej identyfikacji, określenie biuro rachunkowe lub biuro księgowe. Biura rachunkowe mogą prowadzić działalność w różnych formach organizacyjno-prawnych, począwszy od indywidualnej działalności gospodarczej, przez spółki cywilne, osobowe spółki prawa handlowego, na spółkach kapitałowych kończąc.

Biuro rachunkowe zatem znaczy to samo co biuro księgowe, niezależnie od tego w jakiej formie organizacyjno-prawnej prowadzi swoją działalność.

Nasze biuro rachunkowe prowadzi swoją działalność pod nazwą PRWT Księgowość i Obsługa Biznesu sp. z o.o. Posiadamy dwa biura, główne w Krakowie oraz drugie w Warszawie. Zapraszamy do kontaktu.

Biuro rachunkowe/księgowość Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Biuro rachunkowe/księgowość Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty naszej spółki PRWT księgowość i obsługa biznesu sp. z o.o. dedykowanej dla Warszawy oraz Krakowa.

Planowane zmiany w składkach ZUS od umów cywilnoprawnych
Planowane zmiany w składkach ZUS od umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne są bardzo popularne wśród przedsiębiorców jako forma współpracy ...

16 października 2024
Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę
Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę

W ramach praktyki naszego biura księgowego w Krakowie oraz biura księgowego w Warszawie doradzamy naszym ...

14 października 2024
Rozwiązanie umowy o pracę a okresy zasiłkowe
Rozwiązanie umowy o pracę a okresy zasiłkowe

Klienci naszego biura rachunkowego w Krakowie czy też naszego biura rachunkowego w Warszawie ...

10 października 2024
WIĘCEJ