Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3

Na jaki okres można zawrzeć umowę o pracę?

Okres na jaki może zostać zawarta umowa o pracę regulują przepisy kodeksu pracy. Umowa o pracę może być zawarta na okres próbny, na czas nieokreślony oraz na czas określony. Umowa na okres próbny może być zawarta na maksymalnie 3 miesiące.

W przypadku planowanego zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy, umowa na okres próbny może zawarta maksymalnie na okres 1 miesiąca.

W przypadku planowanego zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący minimum 6 miesięcy i maksymalnie 12 miesięcy, umowa o pracę na okres próbny może być zawarta na okres nieprzekraczający 2 miesięcy.

Łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna ilość umów nie może być większa niż trzy. Przekroczenie liczby trzech umów lub okresu 33 miesięcy powoduje automatyczne przejście pracownika na umowę o pracę na czas nieokreślony, od dnia następującego po upływie okresu 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o prace na czas określony.

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależny jest od rodzaju zawartej umowy i stażu pracy  pracownika u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:

W przypadku umowy o pracę na okres próbny:

– 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni

– 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie

– 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.

W przypadku umowy o pracę na czas określony i nieokreślony:

– 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia krótszego niż 6 miesięcy,

– 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia przez co najmniej 6 miesięcy

– 3 miesiące w przypadku zatrudnienia trwającego co najmniej 3 lata

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy zlecenia?

Okres wypowiedzenia umowy zlecenia nie jest unormowany konkretnymi przepisami prawnymi, a kodeks pracy nie ma zastosowania w tym przypadku. Strony zawierając umowę zlecenia uprawnione są do samodzielnego określenia okresu wypowiedzenia łączącej je umowy, same też mogą wskazać przyczyny uzasadniające wypowiedzenie i rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jak można rozwiązać umowę o pracę?

Umowa o pracę może być rozwiązana na mocy porozumienia stron. Jest to zdecydowanie najszybszy sposób zakończenia współpracy pomiędzy stronami. W tym przypadku nie ma potrzeby uzasadnienia przyczyny rozwiązania umowy, a termin zakończenia pracy może być dowolny, nawet z dnia na dzień, jeśli tylko obie strony taki termin akceptują.

Umowę o pracę można również rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Może tego dokonać każda ze stron umowy. Umowa może również być rozwiązana bez zachowania okresu wypowiedzenia, w tej sytuacji powinna być zachowana forma pisemna.

Pracodawca wypowiadając umowę o pracę każdorazowo zobowiązany jest do wskazania przyczyny wypowiedzenia. Przyczyna powinna być rzeczywista i zgodna ze stanem faktycznym.

Okres wypowiedzenia obejmujący tydzień, kończy się zawsze w sobotę. Okres wypowiedzenia obejmujący 1 miesiąc lub jego wielokrotność kończy się w ostatnim dniu miesiąca.

Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia powinno zawierać pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie do odwołania się do sądu pracy.

Jeśli szukasz usług księgowych lub potrzebujesz pomocy kadrowo-płacowej, zapraszamy do kontaktu osobistego, telefonicznego lub mailowego:

Biuro rachunkowe Kraków:
TEL. +48 12 345 21 06
EMAIL: biuro.krakow@prwt.pl

Biuro rachunkowe Warszawa:
TEL. +48 22 292 47 21
EMAIL: biuro.warszawa@prwt.pl

Zapraszamy także do pobrania oferty usług księgowych oraz kadrowo płacowych naszego biura rachunkowego w Krakowie oraz biura rachunkowego w Warszawie.

Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 3

Na jaki okres można zawrzeć umowę o pracę?

Okres ...

16 września 2024
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2

Jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem pracy?

Przed rozpoczęciem ...

12 września 2024
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 1
Kadry i płace w pytaniach i odpowiedziach – cz. 1

Wraz z usługami księgowymi świadczonymi przez nasze biuro ...

9 września 2024
WIĘCEJ